Facebook Google+ Twitter

Nadciąga XIV Uniwersalny Przegląd Artystyczny PUPA

W piątek 11 kwietnia rusza XIV Uniwersalny Przegląd Artystyczny PUPA ’08. To wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne. Teatr, sztuki wizualne, muzyka, proza, poezja to wszystko czeka na widzów i przyjaciół Przeglądu.

 / Fot. screen www.pup.art.plPUPA to szczególne wydarzenie na kulturalnej mapie Warszawy. Historia imprezy sięga początku lat 90-tych. Celem PUPY było od początku jej istnienia promowanie młodzieżowej twórczości we wszystkich możliwych aspektach. Dziś Przegląd organizuje kolejna już generacja zapaleńców. Kilka lat temu powołali oni Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych "De Arte", które jest obecnie głównym organizatorem imprezy. W tym roku PUPA ma być jeszcze ciekawsza i bardziej atrakcyjna. Warto przyjść na Przegląd, by zobaczyć jak wielka rzesza artystów chce brać udział w tego typu imprezach. Warto przyjść i choć na chwilę zatracić się w sztuce.

Jak zawsze najważniejszą częścią Przeglądu będzie teatr. Najróżniejsze przedstawienia zajmą aż pięć dni imprezy. Jak zwykle na PUPIE swoje umiejętności pokaże między innymi Teatr Kontrapunkt z Natolińskiego Ośrodka Kultury. W tym roku zobaczymy aż dwa przestawienia tej grupy: „Pokojówki” i Kantaty na cztery skrzydła”. Nie zabraknie także zeszłorocznych zwycięzców z otwockiego Teatru Miejskiego im. S. Jaracza ze spektaklem „Małe zbrodnie małżeńskie” Kolejnym „starym znajomym” będzie Scena Bez Dystansu z Liceum Ogólnokształcącego im. Sienkiewicza, która wystawi spektakl „Song for lovers” oparty na prozie Marka Hłaski i Iriny Dienieżkiny. To tylko namiastka tego, co czeka nas na przeglądowej scenie. Przedstawienia teatralne będzie można oglądać od 11-13 oraz 18,19 kwietnia.
Dla młodych aktorów przygotowano warsztaty teatralne. W zeszłym roku poprowadziła je Maria Seweryn, tym razem jej miejsce zajmie Rafał Mohr. Trzydniowe warsztaty będą miały swój finał w sobotę. Wtedy to na przeglądowej scenie młodzi adepci aktorstwa pokażą, czego się nauczyli.

W przerwie między spektaklami warto zajrzeć do Galerii. Tam swoje prace pokażą młodzi fotograficy, malarze czy rzeźbiarze. Większość zgłoszeń pochodziło w tym roku od studentów ASP, nie tylko z Warszawy, ale także z Łodzi, Poznania czy Gdańska. To gwarantuje wysoki poziom prezentowanych prac.

Kiedy już znudzą Was sztuki wizualne (nie powinno to nastąpić zbyt szybko) możecie jeszcze poświęcić jakiś czas na lekturę przeglądowej „Antologii-Patologii”. W tym roku swoje zgłoszenia do antologii przysłało niemalże stu młodych poetów, prozaików i dramaturgów. Trzeba było wybrać dziesięciu. Nie było to zadanie łatwe. Właśnie prace tych najlepszych zostaną wydane. Co znajdzie się w „Antologii-Patologii? Zapewne będą to dzieła niezwykłe. Jak sam tytuł wskazuje powinna cechować je absurdalność, ironia i nienormalność? Czy tak będzie w istocie. Najlepiej przekonać się samemu na Łowickiej.

Tegoroczną nowością na Przeglądzie będą sobotnie ( 12 i 19 kwietnia) warsztaty dotyczące świadomego odbioru sztuki. Zapisy na nie jeszcze trwają. Innym novum będą dyskusje panelowe dotyczące kondycji młodej sztuki niezależnej, jej perspektyw i problemów. Do udziału w tej części PUPY zaproszono między innymi kadrę naukową Uniwersytetu Warszawskiego, aktorów i reżyserów. O tym co dzieje się na Przeglądzie będzie codziennie informować opiniotwórcza gazeta o wdzięcznej nazwie PUPEK.

Dni Muzyczne zagoszczą w tym roku w klubie Radio Luxembourg przy ulicy Górczewskiej 67. 16 kwietnia na scenie rządzić będę jazz, funk i reggae. Zagra między innymi, zdobywający sobie w stolicy coraz większą rzeszę fanów, Chrum Kolektyw, czy Funk Me Hard. Gościem specjalnym będzie Gaamera – pionier gatunku hasydisco. Dzień później – 17 kwietnia – w Radio Luxembourg zagoszczą mocniejsze brzmienia. Będzie to metalowo – rockowa mieszanka. Wystąpią między innymi Kabanos, czy gościnnie Hedfirst.

Zwycięzców Przeglądu tradycyjnie wyłoni publiczność. Oczywiście poprzez głosowanie. Najlepsze przedstawienie, najlepsze prace w Galerii, najlepszy autor z „Antologii-Patologii”, najlepsza kapela. To wszystko zależy od Was. Wielki Finał nastąpi 20 kwietnia. Wtedy rozdane zostaną nagrody, a najlepsze grupy teatralne wystąpią ponownie przed rządnymi kulturalnych uniesień widzami.
Atrakcji na PUPIE z całą pewnością nie zabraknie. Warto zarezerwować sobie trochę czasu i zajrzeć na Łowicką bądź do Radia Luxembourg. To na pewno nie będzie stracony czas. Szczegółowy program imprezy znajdziecie oczywiście w internecie: www.pupa.art.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.