Facebook Google+ Twitter

37 miejsce

Nadczłowiek z ludzkim sercem - prof. dr hab. n.med. M. Krawczyk

Profesor Marek Krawczyk urodził się 16 lutego 1946 roku w Pruszkowie. W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Lekarskim warszawskiej Akademii Medycznej.

Prof. dr hab. Marek Krawczyk – Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z Prezydentem Bronisław Komorowskim /Archiwum KPRP / Fot. Archiwum KPRP/z albumu autorkiPo odbyciu stażów podyplomowych w klinikach tejże uczelni, w 1971 roku rozpoczął studia doktoranckie z farmakologii klinicznej.

Dwa lata później został zatrudniony jako starszy asystent w II Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej oraz uzyskał specjalizację I stopnia z chirurgii ogólnej, zaś specjalizację II stopnia w roku 1977.

Po obronie doktoratu, przez dwa lata pracował w Klinice Chirurgicznej Uniwersytetu w Heidelbergu w ramach stypendium Fundacji Aleksandra Von Humboldta. W 1980 roku został zatrudniony na stanowisku adiunkta Kliniki, a następnie po habilitacji, awansował na stanowisko docenta. W 1993 roku awansował na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Akademii Medycznej w Warszawie, a w roku 1999 na stanowisko profesora zwyczajnego.


Kilinika na Banacha 1 a. / Fot. WikimediaW 1996. roku, decyzją Rady, został Prodziekanem I Wydziału Lekarskiego i pełnił tą funkcję przez dwie kadencje. W 1998 został kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby Akademii Medycznej w Warszawie.

Warszawski Uniwersytet Medyczny / Fot. WikipediaW latach 2002-2008 (przez dwie kadencje) był Dziekanem I wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej. W latach 2008-2012 sprawował funkcję Rektora Akademii Medycznej (obecnie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego).

1 września 2012 roku ponownie objął urząd Rektora WUM na kolejną kadencję. Aktualnie jest również Przewodniczącym Rektorów Uczelni Warszawskich, oraz Przewodniczącym Kolegium Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji.

Prof. dr hab. Marek Krawczyk z Prezydentem Bronisławem Komorowskim w WUM /ArchiwumKPRP / Fot. ArchiwumKPRP/ z albumu autorkiProfesor Marek Krawczyk bardzo zaangażował się w rozwijanie programu przeszczepiania wątroby w Klinice. W czerwcu 1992 roku wykonał pierwszą w Polsce cholecystektomię techniką laparoskopową (bez udziału chirurgów z innych krajów).

19 lutego 2013 roku w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, na zaproszenie Rektora prof. Marka Krawczyka, gościła Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Anna Komorowska. Wizyta związana była z postępem prac na budowie nowego uniwersyteckiego Szpitala Pediatrycznego.

Zdjęcia wykonane przez fotografów KPRP, przedstawiają znane osobistości z Polski /Archiwum KPRP / Fot. ArchiwumKPRP/ z albumu autorki19 lutego 2013 roku w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, na zaproszenie Rektora prof. Marka Krawczyka, gościła Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Anna Komorowska. Wizyta związana była z postępem prac na budowie nowego uniwersyteckiego Szpitala Pediatrycznego. Centrum Bibiloteczno-Informacyjne WUM.

W 1999., we współpracy z Centrum Zdrowia Dziecka rozpoczął program przeszczepiania wątroby od dawcy żywego, co jeszcze w tym samym roku zaowocowało udanym przeszczepieniem fragmentu wątroby od dawcy żywego.

Do chwili obecnej w Klinice kierowanej przez profesora Marka Krawczyka wykonano ponad [b]1050 transplantacji wątroby od dawcy zmarłego, 4 przeszczepienia wątroby od dawcy żywego, pobrano ponad 200 fragmentów wątroby do przeszczepienia od dawcy żywego oraz wykonano pierwsze w Polsce jednoczesne przeszczepienie wątroby i nerki u dorosłego chorego.[/b]

Profesor Krawczyk jest autorem lub współautorem 386 prac oryginalnych, opublikowanych w recenzowanych czasopismach polskich i zagranicznych (w tym 158 w języku angielskim), redaktorem lub współredaktorem 33 książek, autorem lub współautorem 138 rozdziałów (z tego 17 w języku angielskim) oraz autorem lub współautorem 656 referatów na polskich i międzynarodowych kongresach.

Pierwsza Dama Anna Komorowska z prof. Markiem Krawczykiem w WUM /Archiwum KPRP / Fot. Archiwum KPRP/ z albumu autorkiProfesor Marek Krawczyk czternastokrotnie otrzymał Nagrodę JM Rektora Akademii Medycznej w Warszawie, dziesięciokrotnie Nagrodę Ministra Zdrowia, Nagrodę Ministra Nauki oraz dwadzieścia innych nagród i wyróżnień. Jest również odznaczony Złotym krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 roku został uhonorowany Czerwoną Kokardą oraz dwukrotnie wybrany (przez różne gremia) Osobowością Roku za Osiągnięcia w Medycynie.

Warszawski Uniwersytet Medyczny / Fot. WikipediaPoza uczelnią i poza medycyną Pan Profesor uprawia tenis i jeździ na nartach.
Kim jest? Lekarzem "ludzkich dusz i serc" i Człowiekiem, przez duże C... Pani Wanda Sobala z Łodzi, napisała o prof. dr hab. n.med.Marku Krawczyku wspaniałe słowa, które do końca życia zakodowałam w swojej pamięci:

"Pan Profesor Krawczyk to jedyny Nadczłowiek, którego można porównać do Maksymiliana Kolbe, nie ma takich ludzi na tym świecie. Ratuje ludziom życie bezinteresownie. Życzymy Panu Profesorowi długiego życia w zdrowiu, by niósł pomoc chorym".

Wiara w takich ludzi niosących pomoc, jest powodem do pisania takich materiałów, jak ten.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.