Facebook Google+ Twitter

Nadeślij swój lament do gdańskiego Chóru Narzekań

Irytuje Cię coś w Gdańsku? Możesz o tym napisać i zaśpiewać, nie jest ważny talent literacki czy wokalny. Dzięki Nadbałtyckiemu Centrum Kultury ta oryginalna inicjatywa trafiła Gdańska.

Występ wrocławskiego chóru narzekań. / Fot. Patryk Ciechanowski-MirekPomysł Chóru Narzekań powstał 5 lat temu, w Helsinkach, stolicy Finlandii. W języku fińskim istnieje nawet wyraz „valituskuoro”, oznaczający skargę wznoszoną jednocześnie przez wielu ludzi. Tam mieszkańcy miasta wspólnie napisali tekst pieśni, o swoich żalach do sąsiadów, instytucji, włodarzy miasta i rządu. Następnie kolektywnie stworzyli chór, który po próbach odbywających się 2 razy w tygodniu, uroczyście odśpiewał pieśń narzekań.

Inicjatywa ta okazała się bardzo popularna, toteż za wzorem Chóru Narzekań poszli mieszkańcy innych, licznych miast w przeróżnych krajach. Chóry Narzekań stworzyli m.in. mieszkańcy Birmingham w Wielkiej Brytanii, Hamburga w Niemczech, St. Petersburga w Rosji, Jerozolimy w Izraelu, Melbourne w Australii, Budapesztu na Węgrzech, Chicago w USA, Vancouver w Kanadzie, Florencji we Włoszech oraz Singapuru.

W Polsce pierwsze Chóry Narzekań powstały ok. rok temu we Wrocławiu i Warszawie. Teraz pora na Gdańsk. Tutaj, z inicjatywą organizacji Chóru, wystąpiło Nadbałtyckie Centrum Kultury, które sprawuje też opiekę nad tym społecznym projektem. Do 10 kwietnia 2009 r. można wysyłać swoje narzekania, w dowolnych kwestiach, na adres: narzekamy@nck.org.pl Z nadesłanych narzekań powstanie tekst pieśni, która zostanie odśpiewana przed gdańskim Ratuszem w czerwcu, podczas festiwalu Świętojańskie Świętowanie.

W e-mailu należy nadesłać szczere narzekania, w dowolnej ilości, o dowolnej tematyce, składające się ze zdań pojedynczo złożonych. Oczywiście, można również wziąć udział w warsztatach oraz próbach Chóru, aby samemu uczestniczyć w odśpiewaniu żalów.

Międzynarodowy portal Chóru Narzekań
Zobacz jak śpiewa wrocławski chór narzekań
Informacja Nadbałtyckiego Centrum Kultury
Filmik warszawskiego Chóru Narzekań


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • A E
  • 08.04.2009 18:09

eeeh, wiosna za oknem a ludziom narzekanie w glowach ;) szkoda ze przejeto z Finlandii chor 'narzekaczy' a nie wrzeszczacych facetow, takiego chetniej bym posluchala

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.