Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15675 miejsce

Nadeszła zima. Zmieniać opony czy nie zmieniać?

28 listopada na torze "Poznań" odbyła się prezentacja będąca zapowiedzią akcji "Zmień opony na zimowe". Akcja ma zasięg regionalny, ale problem dotyczy całej Polski. Czy warto zmieniać opony na zimowe? Jeśli tak, to dlaczego?

Samochód na letnich oponach zimą łatwo traci przyczepność przy gwałtownych manewrach. / Fot. Teresa Cichacka / Automobilklub WielkopolskiGłównymi organizatorami akcji "Zmień opony na zimowe" są Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Automobilklub Wielkopolski, a także telewizja WTK oraz serwis opon Pneuhage. Ma ona na celu wyuczenie u kierowców nawyku zmiany opon z letnich na zimowe, jak tylko temperatura spadnie do momentu, w którym opona letnia przestaje spełniać swoje zadanie. W statystykach wypadków nadal króluje niedostosowanie prędkości do warunków drogowych. Zapomina sie jednak o tym, że często kolizja czy poważny wypadek są spowodowane niewłaściwym doborem opon.

Zimówki - fakty i mity


Wielu kierowców pytanych o powód jazdy zimą na oponach letnich twierdzi, że opony zimowe są zbyt drogie. Jednak gdyby spojrzeć do cenników opon to różnice są praktycznie niezauważalne. Za te kilka złotych więcej kupujemy pewność i bezpieczeństwo swoje oraz innych. Przy okazji stosując odpowiednie ogumienie wydłużamy żywotność elementów zawieszenia.

Kolejną rzeczą jest zużywanie się opon. W "zimowych" temperaturach opony letnie nie dość, że przestają spełniać swoją funkcję to na dodatek szybciej sie zużywają. Obecnie technologia produkcji opon jest na tyle zaawansowana, że mieszanka w zimówkach jest zupełnie inna niż w przypadku ogumienia letniego. To samo tyczy się używania opon zimowych przy wysokich temperaturach, gdyż są one znacznie bardziej miękkie niż "letniaki".

Kiedy należy zmienić opony? Producenci i sprzedawcy opon zalecają zmianę w momencie, gdy średnia temperatura zacznie spadać poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Jednak nadal pozostaje to kwestią dyskusyjną. Jedni kierowcy postępują zgodnie z tym zaleceniem, a inni uważają, że jest to tylko chwyt marketingowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.10.2012 08:39

Dwa dni temu zmieniłam.
Zapowiadany jest deszcz ze śniegiem, dlatego nie ma co czekać.
Potem będą dłuuuugie kolejki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek Uczarczyk
  • Marek Uczarczyk
  • 01.01.2011 16:33

Przeprowadzono już nie jeden test, w którym wyraźnie widać, że opony letnie na suchej nawierzchni i w temp. poniżej zera mają o wiele mniejszą drogę hamowania niż opony zimowe. Sam również pokusiłem się o coś w rodzaju testu i wiem, że twierdzenie iż opony letnie w temp. poniżej 7 st. C mają gorszą przyczepność niż zimówki to zwykła bzdura. Dopóki opona letnia nie wiedzie na zamarzniętą wodę czy śnieg, ma przyczepność nieporównanie lepszą niż zimówka. Na lodzie zimówki wcale nie są lepsze niż opony letnie (no chyba, że ktoś ma kolce) tak jak już niejednokrotnie to słyszałem i czytałem. Jedyna różnica na korzyść zimówek jest wyraźnie widoczna, na śniegu. Zakup zimówek to bardzo wysoki koszt, a jeżeli weźmiemy pod uwagę, że producenci sugerują wymianę zimówek po paru latach ich użytkowania, to koszt powiększa się do absurdu. Taka polityka jest na rękę firmom sprzedającym opony i oczywiście władzy, bo od sprzedanego towaru jest przecież podatek. Idąc tym rozumowaniem niedługo będą jeszcze opony na wiosnę i jesień. Ja osobiście przy następnej wymianie opon kupię wielosezonowe, ponieważ nie są wiele gorsze od letnich ani zimowych a biorąc pod uwagę szybkość ich zużywania się i tak lepiej wyjdę na tym finansowo. Istnieje oczywiście bardzo duże prawdopodobieństwo, że w naszym "genialnym" kraju też wprowadzi się obowiązek używania zimówek.
A tak na zakończenie spójrzcie ludzie jak jeżdżą w zimie kierowcy na oponach letnich a jak (o zgrozo) ci na zimówkach i którzy mają więcej wypadków (nie stłuczek).

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.12.2009 22:08

Ja rowniez bez ociagania zmieniam na zimowe, od siebie moge polecic Debica Frigo - obie wersje:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

zgadzam się, trzeba uświadamiać;]

ja zawsze starannie dobieram zimowe opony;] mając na uwadze, że to w sumie ważne. Nie wyobrażam sobie jazdy na letnich, które na mrozie robią się twarde jak kamień i łatwo wpaść w poślizg. Zimowe są bardziej miękkie i mają bieżniki skonstruowane tak, żeby odprowadzały błoto posniegowe. Teraz jeżdzę na Bridgestonach;] kiedyś na Nokianach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry artykuł, w Częstochowie zima już jest jakiś czas więc opony zimowe na kołach też mam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.