Facebook Google+ Twitter

Nadmiar emocji w polityce szkodzi. Powinniśmy naśladować Szwajcarię!

Podejmując decyzje ekonomiczne lub polityczne powinniśmy być chłodni i wyrachowani. Niestety w warunkach demokracji przedstawicielskiej nadmierną rolę odgrywają emocje. Prowadzi to do kryzysu. Powinniśmy to zmienić.

 / Fot. PAP/Paweł Supernak / Fot. W24Zadłużenie publiczne w krajach z demokracją przedstawicielską przekracza niebezpieczną granice bankructwa. Polski zegar zadłużenia pokazuje, że nasz dług wynosi obecnie ponad 1045 miliardów złotych (ok. 60 proc. PKB). Niektórzy niezależni ekonomiści twierdzą, że faktyczne nasze zadłużenie jest o wiele większe i wynosi ponad 3 biliony zł (ok. 170 proc. PKB). Jeśli tego nie wyhamujemy, to utoniemy w długach. Jaka jest tego przyczyna? Co możemy zrobić, by tego uniknąć?

Nadmiar emocji i mało chłodnej kalkulacji w demokracji przedstawicielskiej

Decyzje podejmujemy emocjonalnie lub racjonalnie. Wybierając swojego partnera życiowego dobrze jest słuchać podpowiedzi serca, natomiast podejmując decyzje ekonomiczne lub polityczne powinniśmy być chłodni i wyrachowani. Niestety, decyzje polityczne w naszej ojczyźnie w warunkach demokracji przedstawicielskiej są podejmowane wyłącznie emocjonalnie.

Wybierając przedstawicieli nie mamy możliwości chłodnej oceny i porównania ich przydatności do pełnienia funkcji publicznych. Wybieramy swojego kandydata do władzy w oparciu o jego obraz medialny. Oddajemy swój głos na konkretnego kandydata nie na podstawie jego predyspozycji do służby narodowi lecz na podstawie jego marketingowego wizerunku.

Wyjątkowo negatywne skutki dla naszego tu i teraz oraz przyszłości mają złe relacje pomiędzy wybranymi przez nas ugrupowaniami politycznymi. Cały czas rywalizują ze sobą o nasze głosy. Nie potrafią ze sobą rozmawiać i poszukiwać wspólnie racjonalnych rozwiązań naszych problemów. A jak wiadomo: "Zgoda (kompromis) buduje - niezgoda rujnuje".

Sytuację "rodziny Polaków" żyjących w warunkach demokracji przedstawicielskiej i jej perspektywy można obrazowo porównać do sytuacji w rozpadającej się rodzinie, mieszkającej z konieczności pod jednym dachem. Rodzice prowadzą ze sobą wojnę, "udowadniają", że całą winę za nieudane życie ponosi drugi rodzic. Rywalizują ze sobą o względy swoich dzieci, kupując im łakocie, prezenty czy fundując wycieczki. Od czasu do czasu zadając im pytanie: "Drodzy Polaczkowie - kogo kochacie bardziej, mamusię PiSię czy tatusia POldka"?

Demokracja ateńska - racjonalna i bez emocji

W pierwowzorze naszej demokracji, praktykowanej w Atenach ponad dwa i pół tysiąca lat temu, wpływ emocji na decyzje polityczne podejmowane przez obywateli był ograniczony do minimum.

1. Do Rady 500, która pełniła rolę rządu i parlamentu, nie wybierano przedstawicieli lecz ich losowano spośród tych, którzy wyrazili chęć uczestniczenia w takim losowaniu oraz spełniali stosowne kryteria.

2. Wylosowana Rada nie podejmowała żadnych ważnych decyzji w imieniu obywateli, lecz przygotowywała wyłącznie projekty decyzji (uchwał, zarządzeń), które następnie poddawała na Agorze referendum ogółu obywateli. Decyzje uczestników głosowania podejmowane były nie emocjonalnie (lubię to czy nie lubię?) lecz z wyrachowaniem (czy to rozwiązanie jest korzystne dla mnie/nas/?).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Niedorzeczna propozycja.

Szwajcaria jako kraj neutralny szeroko otworzyła drzwi (konta bankowe) dla wszelakiej maści reformatorów gospodarczych państw 3świata jak i tych bardziej uprzemysłowionych.
Koniecznym była potrzeba bezpiecznego ulokowania pieniędzy z prywatyzacji , prowizji od długoletnich umów zakupów surowców energetycznych itd. itp.
Tradycja bezpiecznej lokaty w szwajcarskim banku na swoją długowiekową tradycję . Tu mieli swoje konta bankowe najrozmaitsi dyktatorzy, despoci. Dopiero po 50 latach ujawniono , że w Szwajcarii ulokowano znaczne kwoty zrabowane w czasie 2 Wojny Światowej przez hitlerowców , zbrodniarzy wojennych.

Mam zatem retoryczne pytanie.

Czy w interesie wielkiego biznesu leży rozchwianie gospodarcze Szwajcarii jakie jak np. w Polsce ?
Jaki głupiec dopuścił by do upadku banku, w którym przetrzymuje nielegalnie zarobione oszczędności ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozwolę sobie zauważyć, że aby naśladować Szwajcarię, to najpierw należałoby w Polsce stworzyć rząd i odzyskać status państwa, a wówczas to nawet Dubaj możemy naśladować i nie myślę tu o islamie, a o tym, ze tam społeczeństwo nie płaci podatków.
Rozmarzyłem się...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.