Facebook Google+ Twitter

Nądnia: Kuźnia pod wiatrowskazem

Współautorzy: Barbara Podgórska

W Nądni koło Zbąszynia stoi stara kuźnia, którą opiekuje się Marian Kwaśny. Gdyby nie on, po liczącej ponad 120 lat kuźni nie byłoby pewnie śladu.

 / Fot. Adam K. PodgórskiNiewielka, murowana kuźnia stoi na rozwidleniu dróg. Nieopodal, w cieniu dwóch lip i dwóch kasztanowców postawiono przydrożny krzyż, ze zdobieniami z blachy miedzianej, wykutymi przez Mariana Kwaśnego. To on przed około 15. laty zdołał przekonać radnych gminnych, że kuźnia nie powinna zostać rozebrana, tylko zachowana jako zabytek starego, pożytecznego i powszechnego niegdyś rzemiosła. I tak się stało.

 / Fot. Adam K. PodgórskiKuźnia jest wpisana do rejestru zabytków i stanowi obiekt odwiedzin wielu wycieczek szkolnych oraz turystów indywidualnych. Mimo, że jest zabałaganiona i prawie nie mieści wszelkiego żelastwa, które Marian Kwaśny zwłóczy z okolicznych złomowisk: starych metalowych narzędzi, przyborów gospodarczych, podków, gwoździ, kluczy, zawiasó, zamków drzwiowych i innych rupieci, które w nieskończoność można by wymieniać.

Zobacz zdjęcia ze starej kuźni w Nądni

 / Fot. Adam K. PodgórskiWcześniej nie miał pojęcia o kowalstwem. Ze ślusarstwem, spawalnictwem – owszem się zetknął. Dziś sprawnie posługuje się kowalskimi cęgami i wielkim młotem, którym wykuwa dosłownie, co chce. Najchętniej robi dekoracyjne wiatrowskazy z kogutami, pokazujące kierunek wiejącego wiatru. Jeden z nich zamontował przed kuźnią.

 / Fot. Adam K. PodgórskiOzdobne, okazałe koguty wycina z blachy ręcznie, przecinakiem i młotkiem, nie laserowo, jak w innych „taśmowych” produkcjach. Dzięki temu, każdy jego produkt jest dziełem oryginalnych i na pewien sposób niepowtarzalnym. W przeszłości podejmował się też prac poważniejszych, ambitniejszych np. renowacji starych żyrandoli kościelnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

ludwisarstwo, kołodziejstwo, rusznikarstwo, kowalstwo, bednarstwo, pusznikarstwo, rogodziejstwo, płatnerstwo, rogoziarstwo i wiele innych zawodów, niegdyś powszechnych, zanikło niemal całkowicie, niestety. Warto je kultywować, chodź ich miejsce jest obecnie, niestety, jedynie w skansenach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To miejsce, które warto odwiedzić. link ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.