Facebook Google+ Twitter

Nądnia: W zabytkowej kuźni Mariana Kwaśnego. Zdjęcia

W dawnej, murowanej, z drewnianymi podcieniami kuźni w Nądni z 1893 roku, gospodarzy od 15 lat Marian Kwaśny. Odwiedzający to niezwykłe miejsce, gdzie z paleniska bucha ogień, mogą zobaczyć miedzy setkami różnych wyrobów kowalskich: kowadło z 1771 roku, czy też kulę do kajdan dawnego więźnia, dzwonki rowerowe, zawiasy. Wszędzie nie dało rady wejść i nie wszystkie fotki wyszły. Dziennikarze Wiadomości24, odwiedzili kuźnię i rozmawiali z kowalem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Stanisław Orłowski
  • Stanisław Orłowski
  • 02.09.2012 20:16

Yeti, to tajemnicza istota podobna do człowieka. No właśnie, już samo ukrywanie przez Ciebie rzeczywistego nazwiska, czy imienia świadczy o tym, że tu i wszędzie masz zamiar być nieobliczalnym w dyskusji. Kandydat na zdrajcę. A to, przekreśla Ciebie całkowicie, jako człowieka. Jakim prawem piszesz Ty o finansach Pani Doroty, albo wytykasz, że powinna być dziennikarzem zawodowym. Czy Ty wiesz, że dziennikarza zawodowy i obywatelski mają takie same prawa i obowiązki oraz taką samą potrzebę zdobywania środków finansowych im potrzebnych. Kto cię wychował, że w taki sposób odnosisz się do ludzi. Jak wyglądają Twoi rodzice? Czy mają tak jak Twoja, krew antychrysta, bufona, ulicznika nadętego? Ty nie rozumiesz, co można, a czego niemożna. Po co i dlaczego lekceważysz zdobycze i wartość cech osobowych p. Mariana? On w/g Ciebie musi być inny? Musi mieć szmal z oszustwa, z wyzysku innych? On chce tak żyć, jak żyje -uczciwie, a Tobie wara od niego i od innych normalnych ludzi. Ja jestem dla Ciebie klakierem? Pójdź dziecię, ja Cię uczyć każę!!! Zacznij od żłobka. Dobrze, że szkoła się zaczęła, może czegoś się tam nauczysz; pod warunkiem, że uczy Ciebie wychowawca, nauczyciel godny tego pięknego zawodu, a nie - bufon. Nie bądź polskim kolejnym durniem, nastawionym na chamstwo, oszustwo, brak szacunku i kryminał. Bądź człowiekiem i obywatelem naszego wartościowego Narodu. Chcemy być z Ciebie dumni. Jak na razie, jesteś jak mówisz młodym, ale zgorzkniałym, starym imbecylem. Wyzbywaj się tego póki czas i żyj nie unosząc głowy do góry, bo zarozumialców jest na pęczki w śród tłumu na targowicy. Radzę Ci weź przykład z Pani Doroty i stań się wartościowym. Pozdrawiam Cię i życzę szóstek z przedmiotów, a ze sprawowania podwyższ, co najmniej na dostateczny. Teraz masz PAŁĘ, a pałą leje Policja i to dokładnie, raz przy razie, bach, bach. No chyba, że już byłeś przepałowany i rozum masz odebrany. (sprawdziłem Twoje IP, mam obraz szlachetnego Pana i możemy zająć się Twoją edukacją bez względu kim jesteś i jakie wykombinowałeś zaplecze).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Yeti Dzisiaj 16:21
Jak myślisz, ponosi się nakłady finansowe, czasowe, z publikowanie tutaj, czy też nie nie?
Z pozostałych kwestii, anonimowym osobom się nie tłumaczę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Yeti
  • Yeti
  • 31.08.2012 16:21

Ale ma Pani fajnych klakierów - gratulejsze , a wakacje się kończą , wyjeżdżam , to szkoda, bo nie zdążę obejrzeć tej kuźni i tych starych kowalskich wyrobów , a jednocześnie tych perełek w graciarni i reklamy Lidla , której tak broni Pan Stanisław . A jak takie koszty Pani ponosi jak Pan Stanisław tu wylicza , to dlaczego Pani nie zatrudni się jako zawodowy dziennikarz , ?A dlaczego nie zrozumiała Pani mojej uwagi odnośnie uprzejmego zwracania się do czytelników , napisała Pani pod zdjęciem"Jeśli dacie radę poczytajcie, to o dzwonkach rowerowych, które można było oglądać w Muzeum Regionu Kozła i Ziemi Zbąszyńskiej." to nie moje słowa tylko Pani . Myśli Pani,że jak jestem młody , to już nic nie wiem i nie umiem . Młodzi ludzie spostrzegają więcej jak starsi.. A uczyć się lubię , postrzegać świat i się odnosić do spraw , które mnie interesują .I niech się Pan Stanisław tak nie martwi , pamięć o kuźni i Panu Marianie nie zaniknie , nie jest Pani jedyną osobą , która te parę fotek zamieściła .Kłania się Yeti , dobrze ,że już od poniedziałku szkoła, uczyć się trzeba całe życie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Stanisławie - dziękuję za dostrzeżenie mojego materiału.
Kuźnia w Nądni to wyjątkowe miejsce, a pan Marian wielki pasjonat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław Orłowski
  • Stanisław Orłowski
  • 30.08.2012 18:35

Pani Doroto, cieszę się, że to, co Pani przedstawia w swoim fotoreportażu interesuje ludzi i mnie dziś, czyli na bieżąco. Proszę jednak wyobrazić, jakie będzie zadowolenie tych, którzy przyjdą po nas i ani kuźni ani Pana Mariana i podobnych Jemu kowali nie będzie. Za sto lat, ktoś przeczyta ten materiał i obejrzy fotki, pomyśli o przeszłości rzeczywistej, którą dojrzał na Pani fotkach. Zdjęcia przedstawiają to, co rzeczywiście prezentuje p. Marian. On posiada nie rupieci, tylko to, co dla niego ma wartość. To, co dla niego jest: majątkiem, kulturą, wypełnieniem dążeń, zadowoleniem – radością. Pani to wszystko przedstawia i to jest cel dobrego reporterskiego działania. Nie można historii upiększać, wybierać to, co ładne. Trzeba takie życie przedstawiać, jakie ono jest. Inaczej pokazane – to kłamstwo. Dobrze też, że zdjęcia są podpisane, a słowa zamieszczone w podpisach dla osób kulturalnych tak wiele znaczą. Kłaniam się i życzę wielkiego dorobku w tym pięknym zawodzie, jakim jest – Dziennikarstwo Obywatelskie. Jednak, nie może Pani robić tego za darmo. Trzeba znaleźć sponsora. Pisać dla kogoś. Ja wiem, że ta praca pociąga za sobą koszta: czas na zdobycie materiału, paliwo na dotarcie do celu, baterie, prąd zasilacze, aparat, czas na opracowanie materiału, używanie telefonów kontaktowych, naprawa komputera, nie możliwość zarobkowania gdzie indzie z powodu zajętego już czasu, itp. Bardzo serdecznie pozdrawiam, a jednocześnie proszę nie przejmować się tym, co piszą i mówią ci, którzy do dziennikarskiej spostrzegawczości niedorośli i nigdy takimi nie będą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Yeti Dzisiaj 09:21 proszę poczytać .... dobrze że piszesz , bo ja tego nigdzie nie napisałam....

"Szkoda ,że wakacje się kończą", dlaczego? Czyżbyś nie lubił się uczyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Yeti
  • Yeti
  • 29.08.2012 09:21

Pani autorka zdjęć i opisów - ja młody człowiek mam do Pani uwagi, 1. podpisy pod niektórymi zdjęciami sa bardzo naiwne , takie do przedszkolaków, 2. powinno się zachęcać nieznajome sobie osoby do poczytania , słowami proszę poczytać , poczytajcie to brzmi jak rozmowa u cioci na imieninach , 3. - to faktycznie zdjęcie graciarni wali na kolana , czy właściciel kuźni jest zadowolony z pokazania jego przybytku... to tyle kłania się yeti .Szkoda ,że wakacje się kończą .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajna atmosfera bije z takich miejsc. Dobrze że są jeszcze ludzie którzy chcą dla pasji i ratowania tego zawodu, prowadzić jeszcze takie kuźnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mikołaj Nowak
  • Mikołaj Nowak
  • 25.08.2012 13:16

Szukając w internecie materiałów z dziedziny tradycji ludowych, dziedzictwa kulturowego trafiłem na tą galerię . Przyznam , mile mnie zaskoczyła bo znalazłem następny adres pod który udam się aby kontynuować prace na temat zanikających zawodów oraz spotkać się z ludźmi , którzy jeszcze je wykonują.Jestem wdzięczny autorce ,że pokazała te unikatowe już wyroby kowalskie, oraz sam obiekt, ale moje pozytywne wrażenia zepsuło ostatnie zdjęcie ukazujące graciarnię , czy jakiś tam składzik przy kuźni, w dodatku z reklamówką Lidla. Czyżby wyczucie estetyczne autorki było tak niskie ,że nie zauważa takiej gafy. Nie chcę w to wierzyć , raczej uważam za wypadek przy pracy.Przesyłam pozdrowienia z pięknej Lubelszczyzny. Mikołaj

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak rozwijać i pielęgnować tą dziedzinę, pokażę w albumie zdjęć: "52 Dni Hessii". Należy u nas też o to zadbać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.