Facebook Google+ Twitter

Nadopiekuńczy dziadkowie tuczą swoje wnuki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-19 11:17

Dzieci, którymi regularnie opiekują się dziadkowie są bardziej narażone na nadwagę i otyłość - wynika z szeroko zakrojonych brytyjskich badań, o których informuje pismo "International Journal of Obesity".

Naukowcy z Collegium Uniwersyteckiego w Londynie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie 12 tys. trzylatków.

Okazało się, że dzieci, którymi przez większość dnia zajmowali się dziadkowie były o 34 proc. bardziej narażone na nadwagę niż rówieśnicy pod ciągłą opieką rodziców. Gdy dziadkowie opiekowali się wnukami w niepełnym wymiarze godzin ryzyko nadwagi wzrastało o 15 proc.

Dotyczyło to jednak przede wszystkim dzieci z najbardziej uprzywilejowanych grup społeczno-ekonomicznych, tj. takich, których matki zajmowały stanowisko kierownicze, wykonywały dobry zawód lub miały dobre wykształcenie, bądź też mieszkały z partnerem.

Maluchy chodzące do żłobka i przedszkola oraz posiadające nianię nie były bardziej narażone na problemy ze zbędnymi kilogramami niż rówieśnicy pod opieką rodzicielską.

Prowadząca badania prof. Catherine Law podkreśla, że jej zespół nie sprawdzał, dlaczego opieka dziadków naraża dzieci na tycie, ale najprawdopodobniej ma to związek z pobłażliwością wobec wnuków oraz zaniedbywaniem ich aktywności fizycznej.

Praca ta dowodzi, jak ważna jest edukacja opiekunów, zwłaszcza dziadków, na temat znaczenia aktywności fizycznej oraz formowania zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci, podsumowują naukowcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.