Facebook Google+ Twitter

Nadszedł czas, aby wykorzystać Wisłę

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-09-30 15:56

– Kraków odwrócił się od Wisły – twierdzą specjaliści od komunikacji w mieście. – Trzeba zmienić tę stytuację!

Fot. Archiwum Gazety KrakowskiejSekwana w Paryżu wcale nie jest szersza i głębsza od Wisły w Krakowie, a ileż tam kursuje statków! Przydałby sie nam taki tramwaj wodny, co najmniej między stopniem w Dąbiu a Bielanami, z przystankami w okolicy nowego mostu Kotlarskiego, pod Wawelem, obok mostu Zwierzynieckiego i w Przegorzałach - marzy Zbigniew Dworak, profesor z Akademii Górniczo Hutniczej. Jest szansa, że wkrótce będzie to możliwe. Krakowski Zarząd Komunalny opracował projekt trasy wodnego tramwaju, kursującego po Wiśle, którego realizacja może się rozpocząć już w przyszłym roku.

Jedyny transport

Najbardziej zainteresowani uruchomieniem regularnej linii wodnego tramwaju są mieszkańcy VII i VIII dzielnicy. Dla niektórych z nich byłby to jedyny środek transportu.

- Szczególnie skorzystaliby na tym mieszkańcy Bodzowa. Obecnie nie dojeżdża tam żaden autobus. Gdyby regularnie zaczął kursować tramwaj wodny byłoby to dla nich spore ułatwienie - mówi Mirosław Gilarski, przewodniczący "ósemki". Jego zdaniem taki środek lokomocji stałby się również bardzo wygodny dla krakowian jeżdżących ścieżką rowerową do Tyńca. Tramwajem mogliby łatwo przetransportować swoje rowery. Mogliby również z niego korzystać amatorzy spacerów w Lasku Wolskim lub wycieczki jadące do krakowskiego zoo.

Za mało przystanków

KZK stara się obecnie w wydziale architektury o wydanie decyzji lokalizacyjnej na budowę kilku przystanków wzdłuż brzegu Wisły. Zgodnie z projektem trasa wodnego tramwaju przebiegać będzie od Zabłocia do Tyńca. Przystanki wyznaczono przy Klasztorze w Tyńcu, Torze Kajakarstwa Górskiego, Galerii Kazimierz i przy Krakowskiej Szkole Wyższej. W tych miejscach mają zostać wybudowane pomosty, z dogodnym dla pasażerów dojściem do tramwaju. Radni dzielnicy VII i VIII uważają jednak, że przystanków wytyczono zbyt mało.

- Aby tramwaj służył mieszkańcom musi się on zatrzymywać zdecydowanie częściej niż to zaplanowało miasto - mówi Gilarski. Według niego przystanki powinny się znajdować w Pychowicach, przy Dębnikach, w okolicach mostu Grunwaldzkiego. Radni Dzielnicy VII żądają dodatkowego przystanku na Bielanach, w rejonie restauracji Srebrna Góra. Zbigniew Daniszewski, zastępca przewodniczącego "siódemki" przypomina, że kilkadziesiąt lat temu była żegluga na Wiśle. - Tradycje są i należałoby do nich wrócić. Przede wszystkim Wisłę trzeba wykorzystać w celach wycieczkowych - mówi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Nadszedł czas, aby wykorzystać Wisłę" - oby tylko nie jako program (trzymaj się koryta i pogłębiaj dno) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.