Facebook Google+ Twitter

Nadszedł czas podsumowań

Skończył się 2008 rok. Co wydarzyło się w nim istotnego i co przejdzie do historii?

Koniec roku 2008. Według mnie skutki wydarzeń minionego czasu będą odczuwalne dopiero w niedalekiej przyszłości, chociaż nie był to rok monotonny i bez kolorów. Było wiele zaskoczeń i ciekawostek, ale docierały do nas również informacje tragiczne. Oto najważniejsze wydarzenia 2008 roku (wybór subiektywny).

Katastrofa samolotu CASA
Najtragiczniejszym wydarzeniem 2008 roku w Polsce była styczniowa katastrofa wojskowego samolotu Casa. "O godz. 19.07 Casa C-295M rozbiła się około 800 metrów od pasa lotniska w Mirosławcu koło Poznania. Leciała z konferencji "Bezpieczeństwo Lotów" w Warszawie. Wiozła czteroosobową załogę i 16 oficerów, wśród nich gen. brygady Andrzeja Andrzejewskiego. Wszyscy zginęli na miejscu" - pisał tvn24.pl.

Tarcza
W 2008 roku nad Polską przeszły nawałnice. Ale z powietrzem wiąże się także inna sprawa. Podpisanie umowy o tarczy antyrakietowej. Polsce zależy na tarczy, a Amerykanie wciąż spekulują. Mam nadzieję, że sytuacja wyjaśni się po objęciu fotela prezydenta USA przez Baracka Obamę. Umowa zakłada budowę bazy 10 rakiet przechwytujących pociski dalekiego zasięgu. Jej personel ma składać się z około 1,2 tys. osób, a budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku. W zamian za zgodę na umieszczenie w Polsce antyrakiet, Amerykanie mają dozbroić nasze wojsko i wspierać polski przemysł militarny.

Wybory w PZPN
Myślałem, że zmiany szykujące się w PZPN wniosą coś nowego do polskiej piłki. Niestety myliłem się. Zmienił się prezes, reszta została. „Wygrał beton”, „leśne dziadki wybrały” - prasowe komentarze po wyborze Grzegorza Lato, króla strzelców mistrzostw świata z 1974 roku, byłego selekcjonera i byłego senatora, na szefa PZPN, nie były zbyt wybredne. On sam, nie przejmując się krytyką, obiecał zmianę i oczyszczenie polskiej piłki.

Żołnierze wyszli z Iraku
Jak komentuje "Polityka": "Żołnierze wrócili z Iraku. I pojechali do Afganistanu." - Dziś, kończąc naszą misję w Iraku, czujemy dumę, ulgę i smutek. Jesteśmy dumni z waszej służby, czujemy ulgę, że to już koniec i smutek, że nie wszyscy wróciliście. Ale zostawiliście tę krainę bezpieczniejszą niż kiedykolwiek – mówił Donald Tusk 29 października do ostatnich polskich żołnierzy, którzy powrócili z Iraku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.