Facebook Google+ Twitter

Nadzór kazał kłamać górnikom

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-11-27 12:08

Związkowcy Sierpnia 80 alarmują: - Szefowie kopalni Szczygłowice w Knurowie nakłaniają górników do składania fałszywych zeznań!

Nadzór kazał kłamać górnikom / Fot. Mikołaj SuchanJako przykład podają nagraną na cyfrowym dyktafonie rozmowę jednego z górników z Leszkiem P., nadsztygarem BHP.

Przełożony namawiał Jarosława J., by napisał nieprawdziwe oświadczenie obciążające związkowców, którzy dostarczyli funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuraturze dowody na nieprawidłowości w kopalni. Wczoraj to szokujące nagranie ujawniono.

Kompania Węglowa, do której zakład należy, komentuje krótko: - Niech prokuratura zweryfikuje te informacje - mówi Zbigniew Madej, rzecznik kompanii. W czerwcu 2006 roku w Szczygłowicach wybuchł metan. Rannych zostało pięciu górników. Marcin Płaczek, szef Sierpnia 80 w kopalni, twierdzi, że ten wypadek niczego nie nauczył dozoru. Nadal zmuszano ludzi do pracy w metanowej atmosferze. - Zawiadamialiśmy o nieprawidłowościach dyrekcję kopalni, Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach i prokuraturę. To się nie podobało. Zarzucano nam demagogię. Oskarżano o prowokowanie. Zwolniono naszych działaczy i w końcu postanowiono nas zniszczyć - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

ABW i Prokuratura Okręgowa w Gliwicach sprawdzają, czy w kopalni doszło do tzw. sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy przez eksplozję metanu. Badają, czy w kopalni świadomie narażano na niebezpieczeństwo górników. Wczoraj związkowcy dostarczyli im kolejne dowody. Prokuratura będzie sprawdzać autentyczność nagrania. Śledztwo w sprawie Szczygłowic jest ciągle w początkowym stadium. Przesłuchiwani są świadkowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.