Facebook Google+ Twitter

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w prowincji Xinjiang

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-05 09:09

Chińskie władze wprowadziły w mieście Kaszgar na północnym zachodzie kraju specjalne środki bezpieczeństwa. Wczoraj w wyniku ataku na posterunek chińskiej straży granicznej zginęło 16 funkcjonariuszy, szesnastu zostało rannych. W całym regionie Xinjiangu policja dokładnie kontroluje dziś samochody, autobusy i ciężarówki.

Właśnie przy wykorzystaniu samochodu dostawczego przeprowadzono wczorajszy atak. Zagraniczne media na razie nie mają możliwości rozmowy z policjantami, którzy go przeżyli. Chiński tabloid Global Times cytuje wypowiedź chińskiego eksperta do spraw bezpieczeństwa Li Wei. W rozmowie z gazetą stwierdził on, że największym zagrożeniem dla Igrzysk nadal są siły Islamskiego Ruchu Wschodniego Turkiestanu, organizacji uznawanej przez Chiny i USA za terrorystyczną. Jej członkowie dążą do oderwania Xinjiangu od Chin.
Xinjiang zamieszkiwany jest przez społeczność 8 milionów społeczność wyznających islam Ujgurów. Przedstawiciele ujgurskiej diaspory w USA nie wierzą, że za atakiem stoją członkowie ujgurskich organizacji działających w Chinach.

W ciągu ostatnich miesięcy chińska policja oskarżyła kilkudziesięciu Ujgurów o planowanie zamachów terrorystycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.