Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1982 miejsce

Nadzy aktorzy obrazili uczucia religijne senatora LPR?

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-08-03 08:01

Czy można ukrzyżować na scenie nagiego mężczyznę? Zdaniem aktorów z grupy artystycznej „Tomasz Cebo & companieros” – tak, zdaniem senatora LPR, Janusza Kubiaka – nie. Polityk LPR zarzucił aktorom obrazę uczuć religijnych i inne czynności seksualne. Sprawę bada złotowska prokuratura.

W połowie kwietnia podczas Złotowskich Spotkań Teatralnych grupa artystyczna „Tomasz Cebo & companieros” zaprezentowała niecodzienną instalację artystyczną. W zaciemnionym holu ZDK umieszczono dwa ogromne płótna, na których wyświetlano scenę z filmu Gibsona „Pasja”. Fragment dotyczył momentu, kiedy tłum Żydów głośno domagał się ukrzyżowania Chrystusa. Naprzeciw ekranu ustawiono dwie metalowe skrzynki. W każdej z nich za szybką znajdował się nagi artysta w pozycji embrionalnej. W pewnym momencie rozległ się głośny trzask i po rozbitym szkle na małe podesty weszli całkiem nadzy artyści.
Ta właśnie scena oburzyła senatora LPR, Janusza Kubiaka, który doniósł na artystów do prokuratury / Fot. FOT. WITOLD POCZAJOWIEC
– Co mam z nim zrobić – pytał publiczność jeden, wskazując na drugiego. – Odziać go – zawołał ktoś z widowni. Na ramiona narzucono mu marynarkę. Teraz ten z kolei pytał: – Co zrobić z tym drugim?. – Ukrzyżować go – zawołano. Wówczas obaj nadzy artyści stanęli razem w pozycji krzyża. Z ekranu cały czas leciały okrzyki w języku hebrajskim: ukrzyżować go.

I chociaż spektakl wywołał wśród widzów sprzeczne uczucia, nikt nie zgłaszał jednak pretensji o obrazę uczuć religijnych i o eksponowanie nagości. Senator o spektaklu przeczytał w miejscowej gazecie.

– W tym tekście były wypowiedzi negujące ten występ – mówi senator Janusz Kubiak. – To właśnie na ich podstawie złożyłem zawiadomienie do prokuratury o prawdopodobieństwu popełnienia przestępstwa. Czy faktycznie do niego doszło, to już ustali prokuratura. Moim jednak zdaniem, sztuka powinna mieć swoje granice.
– Do tej pory nikomu nie postawiono zarzutów, a postępowanie toczy się jedynie w sprawie – mówi Anna Pacholik, prokurator rejonowy w Złotowie. – Jeszcze w tym miesiącu chcemy zakończyć tę sprawę. W tej chwili nie mogę powiedzieć, czy trafi ona na wokandę sądową.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Głosu Wielkopolskiego.
Witold Poczajowiec

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Przy mojej rozdzielczości widzę taki nagłówek:

Nadzy aktorzy obrazili uczucia religijne se
LPR?

I jakoś mi się dopowiedziało "-kty"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakkolwiek głupawa/kontrowersyjna nie byłaby tzw.sztuka współczesna, zastanawiam się, dlaczego niczyich (poza moimi) uczuć religijnych nie obraził wybryk młodzieniaszków z NOP 13 grudnia 2006 pod Krzyżem Katyńskim w Krakowie. Może to po prostu mniej medialne..(?)

Komentarz został ukrytyrozwiń

a co z wypowiedziami niejakiego Rydzyka????? czyżby nikogo nie obrażały ????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Typowe zachowanie, nie widzieć a krytykować... Jak mozna byc obrazonym przez notke prasowa?? O ile mnie pamiec nie mysli podobny przypadek mielismy w Jelniej Gorze. Moejscowi sympatycy wiadomego ugrupowania politycznego oprotestowali nie spektakl, a sam jego tytuł: "Sen Pluskwy, czyli towarzysz Chrystus". Sprawa naszczescie rozeszła się po kosciach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polityk LPR zarzucił aktorom obrazę uczuć religijnych i inne czynności seksualne. - Nie wiedziałem, że uczucia religijne zaliczaja się do czynności seksualnych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.