Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8327 miejsce

Nadzy niemieccy politycy obok ratusza w Ludwigshafen

Jeszcze nie przebrzmiały echa ostatniej wypowiedzi Angeli Merkel i Viktora Orbana, a o niemieckiej kanclerz znowu głośno. Tym razem media informują, że Angela Merkel wg magazynu "Forbes" jest najbardziej wpływową kobietą świata.

Ludwigshafen: widok na jezioro Bodeńskie / Fot. Ewa PalusińskaDlatego, też skorzystam z okazji i przedstawię Angelę Merkel i innych czołowych polityków niemieckich w trochę innym świetle, tak z przymrużeniem oka, na wesoło.

Kilka dni temu wybrałam się na wycieczkę rowerową do Ludwigshafen w Niemczech. Nawet nie sprawdzałam jakie tam są atrakcje, pojechałam w ciemno. Najbardziej zależało mi na zobaczeniu w okazałości jeziora Bodeńskiego. Tak się składa, że obecnie przebywam kilka kilometrów od niego.

Byłam zaskoczona ilością ludzi w pobliżu ratusza, nad brzegiem jeziora. Sądziłam, że zabytkowy ratusz czyli dawny urząd celny przyciąga takie tłumy. Obfotografowałam więc budynek a nawet tablicę informacyjną i zaczęłam się rozglądać. Kawiarnia pełna po brzegi, tłumy ludzi. Myślałam, że może akurat jakaś nowa wycieczka podjechała i się za chwilę ludziska rozejdą. Jednak nie, na okrągło tłumy ludzi w pobliżu ratusza i pobliskiego skwerku z fontanną. Zaś przy jednej ze ścian publicznego szaletu, tuż obok ratusza zauważyłam grupę ludzi, która się czemuś przyglądała. Jakież było moje zaskoczenie! Jedna z części tryptyku na której przedstawieni są, od lewej: Hans Eichel, Gerhard Schröder, Angela Merkel, Edmund Stoiber i Guido Westerwelle. / Fot. Ewa PalusińskaNa płaskorzeźbie ujrzałam pełno nagusków z przyrodzeniem na wierzchu. Po przyglądnięciu się rzeźbie pierwszą osobę jaką rozpoznałam to była Angela Merkel. Przystąpiłam więc do fotografowania tego obiektu i dzielę się tym co zobaczyłam.

Prowokacyjny tryptyk jest dziełem rzeźbiarza i satyryka Petera Lenka, który w tak zaskakujący sposób promuje swoje rodzinne miasto Ludwigshafen nad jeziorem Bodeńskim.
Ludwigshafen to urocze miasteczko, którego początki sięgają 1145 roku, wówczas nosiło nazwę Sernatingen. W 1826 roku Ludwik I Badeński wybudował tu port i wtedy zmieniono nazwę miejscowości na Ludwigshafen (Port Ludwika).

Peter Lenk swoje kontrowersyjne dzieło, na którym umieścił nago czołowych niemieckich polityków i postaci życia Tryptyk Petera Lenka na ścianie publicznej toalety obok ratusza w Ludwigshafen. / Fot. Ewa Palusińskapublicznego nawiązując do historii miasteczka nazwał Ludwigs-Erben (Spadkobiercy Ludwika). Nadzy politycy są częścią tryptyku, który stanął w pobliżu ratusza we wrześniu 2008. Rzeźba ma wielkość 11 na 3,50 metra.

Niemcy są podzieleni, jedni grzmią z oburzenia, inni zarzucają artyście nawet pornografię oraz przekroczenie dobrego smaku, Są też tacy, którzy chwalą autora za odwagę. Wśród zwolenników jest m.in. burmistrz, który zezwolił na ustawienie płaskorzeźby w pobliżu ratusza i liczył na to, że dzięki rozgłosowi przybędzie w miasteczku turystów.

Fragment rzeźby Petera Lenka. / Fot. Ewa PalusińskaJak informuje Bodensee-Woche dla biur podroży od Stuttgartu po Monachium był to strzał w dziesiątkę. Codziennie setki pielgrzymów zjeżdża się, aby zobaczyć prowokacyjne dzieło niemieckiego satyryka. I tylko w 4 tygodnie od wystawienia tryptyku parking w pobliżu ratusza stał się przysłowiową kopalnią złota.

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia miasteczka. W Ludwigshawen nad jeziorem Bodeńskim można miło spędzić urlop. Jest wiele hoteli, idzie też wynająć domek letniskowy, jest też dużo kempingów w okolicy. Region jeziora Bodeńskiego to raj dla smakoszy. Zjeżdżają się turyści tu z całego świata. W menu miejscowej gastronomii królują wyśmienite ryby i wyborne wina.
Ludwihshafen / Fot. Ewa Palusińska
Jest to idealne miejsce do uprawiania sportu takich jak: pływanie, szybowce, żeglarstwo, wędkarstwo, wędrówki górskie, golf, jazda na rolkach, kajakarstwo, górska jazda rowerowa, paragliding, jazda konna, surfing, nurkowanie, tenis, siatkówka, turystyka piesza, narty wodne, również jazda na rowerze ponieważ całe jezioro Bodeńskie otacza szlak rowerowy. Nawet w niepogodę nie sposób się w tym miejscu nudzić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Świetny pomysł :) Na tej stercie monet euro siedzi całe ministerstwo finansów albo bankierzy :)
I o dziwo , nikt tam się nie obraża . To się nazywa demokracja .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Największy papież świata z Częstochowy nie przysporzył tylu pielgrzymów co te golasy z płaskorzeźby Lenka.

Więc z pewnością tylko coś niepowtarzalnego może przyciągnąć turystów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wśród zwolenników jest m.in. burmistrz, który zezwolił na ustawienie płaskorzeźby w pobliżu ratusza i liczył na to, że dzięki rozgłosowi przybędzie w miasteczku turystów.

Pani Ewo, może to i dobry sposób na przyciągnięcie turysty. Coś niepowtarzalnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.