Facebook Google+ Twitter

Naftohaz odpowie pozwem na pozew Gazpromu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-03 22:55

Ukraiński Naftohaz jest gotowy odpowiedzieć pozwem na pozew Gazpromu do sztokholmskiego Sądu Arbitrażowego. Dzisiaj rosyjska spółka nie wykluczyła takiej możliwości, a jej decyzję zaakceptował prezydent Dmitrij Miedwiediew.

W oświadczeniu Naftohazu, przesłanym Polskiemu Radiu, czytamy, że firma ma zamiar złożyć pozew do Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie jeżeli wcześniej przeciwko Ukraińcom pozew złoży Gazprom. Rosjanie zapowiedzieli wcześniej taki krok bowiem chcą aby to ta instancja zabroniła Naftohazowi ograniczać tranzyt do państw Unii Europejskiej. Z kolei Ukraińcy przekonują, że brak kontraktu na ten rok nie daje im podstaw prawnych oraz możliwości finansowych i technicznych dla realizacji tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy.

Naftohaz twierdzi także, że jeżeli Gazprom chce, aby płacił on 418 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, wtedy transport paliwa na odległość stu kilometrów powinien kosztować ponad 9 dolarów - teraz ta opłata jest prawie 6 razy mniejsza. Jej wysokość oraz cena gazu to główne punkty sporne Kijowa i Moskwy. Z tego powodu nie podpisano dotąd umowy na ten rok, a od 1 stycznia Rosjanie wstrzymali dostawy gazu dla Ukrainy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.