Facebook Google+ Twitter

Nagrana msza "Missa Miseri Cordis" zostanie wydana na płycie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-04-07 18:58

Nie milkną echa po prawykonaniu "Missa Miseri Cordis", mszy skomponowanej przez Leszka Kułakowskiego dla papieża Polaka. Kompozytor sprostał wyzwaniu - złożył hołd Janowi Pawłowi II, hołd "serca ubogiego".

Leszek Kułakowski. / Fot. Stowarzyszenie im. Krzysztofa KomedyPrawykonanie "Missa Miseri Cordis" odbyło się w 3. rocznicę śmierci Jana Pawła II w słupskim Kościele Mariackim.
– Dla mnie było ogromnym przeżyciem emocjonalnym i artystycznym. Widok wzruszonych, ocierających ukradkiem łzy uczestników, jest dla mnie najcenniejszym komplementem. Teraz mogę powiedzieć, że sprostałem wyzwaniu, jakim jest skomponowanie mszy, trudnej formy muzycznej – mówi Leszek Kułakowski na stronie www.missamisericordis.pl.

Soliści byli tego wieczoru wyjątkowi: Magdalena Gruszczyńska-Wojtczak (sopran), Wiesława Maliszewska (alt), Piotr Kusiewicz (tenor) i Piotr Lempa (bas) należą do grona najwybitniejszych śpiewaków muzyki klasycznej w Polsce, od lat uznani w Europie i w świecie. Orkiestra Sinfonia Baltica pod wodzą Bohdana Jarmołowicza wielokrotnie już udowodniła, że jest w stanie się zmierzyć z każdym dziełem i wykonać je na najwyższym poziomie. Chóry Iuventus Cantans Państwowej Szkoły Muzycznej II st. ze Słupska, Kakofonia oraz męski chór Syntagma świetnie sobie poradziły z niełatwą interpretacją polskiego tekstu autorstwa Ryszarda Hetnarowicza.

Słupski Kościół Mariacki podczas prawykonania. / Fot. Stowarzyszenie im. Krzysztofa KomedyJedna z uczestniczek napisała list do organizatorów: "Mam w uszach ten przecudowny koncert – mszę. To dzieło moim zdaniem klasy światowej. Koncert był wspaniałą, głęboko przeżytą ucztą dla ducha i uszu. Uważam, że taką muzykę mógł skomponować tylko człowiek głęboko i prawdziwie wierzący. Dziękujemy za prawykonanie tego utworu w Słupsku".

"Msza Serca Ubogiego" została nagrana podczas tego prawykonania, a Stowarzyszenie im. Krzysztofa Komedy w Słupsku planuje wydać dzieło jeszcze w tym roku. Będzie to jubileuszowa, 10. płyta Leszka Kułakowskiego, dla którego "Missa Miseri Cordis" jest podsumowaniem dotychczasowego dorobku artystycznego, jednym z najważniejszych dzieł, choć nie ostatnim.
– Na pewno jest dziełem szczególnym, moim hołdem złożonym Janowi Pawłowi II. Długo dojrzewałem do napisania tej mszy i muszę przyznać, że dużo łatwiej idzie mi komponowanie jazzowych utworów. Natomiast papież wpływał na losy świata nie tylko w sferze duchowej, lecz również politycznej. Wywarł ogromny wpływ na moje dorosłe życie – mówi Leszek Kułakowski, który rozpoczął komponowanie dzieła jeszcze za życia papieża. Pomysł zrodził się gdzieś w 2000 roku, a "Mszę Serca Ubogiego" ukończył późnym latem 2007 roku.
Kułakowski skomponował wiele form muzycznych, łącząc jazz z muzyką symfoniczną („Eurofonia” - płyta roku 2000 według magazynu „Jazz Forum”), czy folklorem kaszubskim. Kułakowski zaaranżował także muzykę Fryderyka Chopina na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną oraz napisał koncert fortepianowy „na duże ręce”, w którym słychać trzecionurtowe fascynacje Kułakowskiego.

Kolejne wykonania mszy będą miały miejsce w Koszalinie (27 czerwca 2008) podczas Międzynarodowego Festiwalu Organowego oraz w Gdańsku (12 października 2008) w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej podczas obchodów Dnia Papieskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 07.04.2008 19:36

Jakie wariactwo?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wariactwo się nigdy nie skończy!?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.