Facebook Google+ Twitter

Nagrania z Fukushimy ujawnione: "Centrala! Mamy poważny problem"

Operator elektrowni atomowej Fukushima, w której 14 marca 2011 r. doszło do awarii, firma Tepco, ujawniła pod presją rządu i ministra przemysłu Yukio Edano nagrania z dramatycznych chwil - napisał Justin McCurry dla serwisu globalpost.

Nagrania obejmujące około 150 godzin materiałów wideo zarejestrowanych od 11 do 15 marca 2011 - jak informuje serwis tvn24 na podstawie źródeł AP - udostępniono w poniedziałek.

"Centrala, centrala! Mamy poważny problem! (...) Reaktor numer trzy. (...) Była eksplozja o 11.01!" - krzyczy na jednym z nagrań dyrektor centrali siłowni Fukushima Masao Yoshida, którego "głos jest zniekształcony przez emocje" - relacjonuje serwis PAP wg doniesień agencji AFP.

Pełen wgląd w udostępnione nagrania przysługiwał tylko ekspertom oraz dziennikarzom, ci mogli obejrzeć wszystkie materiały, natomiast pozostałym do zapoznania oddano skróconą do 90 minut wersję tejże dokumentacji.

11 marca 2011 roku doszło w Japonii do największego trzęsienia (niemal 9 w skali Richtera) od 140 lat. Wywołana przez to fala tsunami osiągała wysokość nawet 10 metrów. Zniszczeniom uległy nieruchomości oraz pojazdy drogowe.

W następstwie trzęsienia ziemi elektrowna Fukushima I straciła kontrolę nad systemami chłodzenia; w trzech reaktorach doszło do stopienia prętów paliwowych.

W wyniku trzęsienia ziemi i wywołanego przez nie tsunami, co najmniej 21 tys. osób zginęło lub było zaginionych.

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.