Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda Czarodziejskiego Drzewa dla parafii ewangelickiej. Wideo

Ewa Bo
Ewa Bo
Nagrodę Czarodziejskiego Drzewa otrzymała parafia ewangelicka w Szczyrku-Salmopolu za utworzenie Ogrodu Reformacji.
Nagrodę Czarodziejskiego Drzewa otrzymała parafia ewangelicka w Szczyrku-Salmopolu za utworzenie Ogrodu Reformacji.
13 października na szczycie Szyndzielni w Beskidach, wręczono Nagrodę Czarodziejskiego Drzewa za realizację założeń programu Święto Drzewa. Otrzymała ją parafia ewangelicka w Szczyrku-Salmopolu za utworzenie Ogrodu Reformacji.

"Święto Drzewa" to program Klubu "Gaja", polegający na powszechnej edukacji ekologicznej i biorący udział w kampanii ONZ "Miliard drzew dla planety". Ma on za zadanie uświadamiać społeczeństwu przyczyny, skutki i możliwości zapobiegania zmianom klimatycznym oraz promowanie sadzenia drzew jako sposobu zmniejszania zagrożeń wynikających z ocieplenia klimatu.

Program zachęca także do "pielęgnacji i ochrony drzew jako wartości społecznych i kulturowych; rozwija postawy humanitarne równocześnie w stosunku do zwierząt i przyrody poprzez inicjowanie zbiórek makulatury, z których dochód przeznacza się na wykup, pomoc i leczenie koni".

W tym roku inauguracja Święta Drzewa odbyła się również w Warszawie (10 października) i w Katowicach (11 października). Podczas spotkania zasadzono symbolicznie 13 drzew: w stolicy (pięć kasztanowców, dąb i platan) oraz w Katowicach (cztery lipy dla czterech polskich noblistów w dziedzinie literatury: Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta oraz świerk).

Na Szyndzielni wolontariusze z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Wisły posadzili ponad 50 sadzonek kosodrzewiny.

Nagrodę Czarodziejskiego Drzewa, za realizację założeń programu Święto Drzewa otrzymała parafia ewangelicka w Szczyrku-Salmopolu za utworzenie Ogrodu Reformacji. Statuetkę wręczył ks. Janowi Byrtowi prezes Klubu "Gaja" Jacek Bożek.

Przy okazji Święta Drzewa, dokonano również uroczystego otwarcia znajdującego się na szczycie Szyndzielni alpinarium, w którym można zobaczyć około 180 gatunków roślin m.in. szafran spiski, omieg górski czy miesięcznica trwała. Ogród ten stworzył w 1906 roku bielszczanin Edward Schnack. Sprowadził do niego ok. 100 gatunków kwiatów, krzewów i drzew znanych z beskidzkich i alpejskich stoków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto