Facebook Google+ Twitter

Nagroda "Eureka" za rozmyślania na temat pomocy bliźniemu

Za pracę na temat moralnych aspektów zaangażowania charytatywnego Katolicki Uniwersytet Australii (ACU) przyznał prestiżową nagrodę "Eureka" w dziedzinie etyki, prof. Garrettowi Cullity z Adelajdy.

Uznanie grona akademików zyskała praca filozofa, w której dowodzi on, że model życia altruistycznego, polegający na bezinteresownym działaniu na rzecz bliźniego, ma pewne wady, i że nie ma nic moralnie nagannego w życiu w dostatku, nastawionym na osobiste spełnienie.

Według prof. Cullity pomaganie ludziom w potrzebie i życie w celu własnego spełnienia to dwa uzupełniające się wymiary aktywności ludzkiej, dla których podstawą jest "dobrze przeżyte życie", bez względu na to, czy się jest biednym czy bogatym.

- Jeśli nie podejmujesz wysiłku, by skutecznie pomagać biednym, czynisz niewłaściwie - pisze etyk, ale i polemizuje z drugiej strony ze słynną tezą australijskiego etyka ewolucjonisty Petera Singera, który twierdzi, iż odmowa wspierania finansowego działań charytatywnych jest tożsama z sytuacją, gdy ktoś decyduje się nie ratować tonącego dziecka.

Zdaniem władz uczelni odpowiedź profesora na odwieczną kwestię etyczną - dotyczącą stopnia i wymiaru zobowiązań moralnych - jest nowatorska i istotna, dlatego zdecydowały się przyznać jej autorowi 10 tysięcy dolarów australijskich.

Specjalne nagrody Eureka w różnych dziedzinach uznawane są za rodzaj australijskich Oskarów naukowych.

Katolicki Uniwersytet Australijski jest jedyną uczelnią katolicką, na tym kontynencie, finansowaną przez państwo. Placówka stara się od lat rozszerzyć zakres studiów włączając w niego dziedziny dotyczące społecznej odpowiedzialności i troski o wymiar moralny i etyczny życia społecznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.