Facebook Google+ Twitter

Nagroda Gratias Agit dla Agnieszki Holland

Polska reżyserka Agnieszka Holland otrzyma czeską nagrodę Gratias Agit, przyznawaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Czech za zasługi w szerzeniu dobrego imienia państwa czeskiego - poinformował resort dyplomacji w Pradze.

 / Fot. Janusz Wójtowicz/PolskapresseJak dowiedział się PAP, Holland nagrodę otrzyma za film o Janie Palachu, czeskim studencie, który w 1969 r. podpalił się w proteście przeciwko inwazji sił Układu Warszawskiego na Czechosłowację oraz uległości czeskiego społeczeństwa wobec komunizmu.

Jan Palach, 20 - letni student historii płonąc i krzycząc, przebiegł kilkadziesiąt metrów, po czym upadł. Przechodnie zgasili go, przykrywając płaszczami. Po kilku minutach na miejscu pojawiła się szara sanitarka marki Škoda i zabrała studenta na oddział poparzeń. Leżał tam jeszcze dwa dni i bardzo cierpiał. Zmarł 19 stycznia.

"Hořící keř" ("Krzew gorejący") to trzyodcinkowy serial, który w lutym zdobył 11. Czeskich Lwów, które są przyznawane najlepszym produkcjom filmowym i telewizyjnym. Film niezupełnie skupia się na losach Jana Palacha, lecz przede wszystkim opowiada o późniejszych zmaganiach jego rodziców z aparatem państwa.

Uroczysta gala, w trakcie której zostanie wręczona nagroda, odbędzie się już 6 czerwca. Oprócz Holland laureatami zostali m.in. francuski dyrygent, tłumacze literatury czeskiej, czy działacze instytucji i organizacji czeskich na świecie.

Agnieszka Holland jest związana z Czechami również przez swoją biografię - w 1971 roku ukończyła praską szkołę filmową FAMU (Filmowá a Televizní Fakulta Akademie Muzických Uméní).

Laureatami nagrody Gratias Agit byli do tej pory dwaj polscy dziennikarze: Mariusz Szczygieł (nagrodę otrzymał w 2009 r.) i Andrzej Jagodziński (w 2013 r.).

Gratias Agit to czeskie odznaczenie nadawane od 1997 roku przez Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej osobom, które w szczególny sposób dbają o dobre imię Czech poza ich granicami. Nagradzane mogą być także fundacje, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, czy zagraniczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.