Facebook Google+ Twitter

Nagroda im. Anny Platto przyznana po raz szesnasty

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Henryka Łopacińskiego dn.9.sierpnia 2010 odbyła się uroczystość wręczenia XVI edycji nagrody im.Anny Platto. Nagroda jest przyznawana przez Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. H.Łopacińskiego.

Otrzymują ją ci pracownicy bibliotek publicznych woj.lubelskiego, którzy cechują się szczególnym wkładem pracy na rzecz dzieci i młodzieży oraz promocją czytelnictwa wśród najmłodszych. Jej pomysłodawcą jest Zdzisław Bieleń-emerytowany wicedyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, a fundatorką jest siostra patronki-Mirosława Platto.

Do nagrody nominowano 6 bibliotekarek. Zwyciężczynią w bieżącym roku została Elżbieta Przybylska-pracownica oddziału dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Lubelskim.

Elżbieta Przybylska jest absolwentką studium bibliotekarskiego w Zamościu, instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego, ukończyła także kurs z zakresu zarządzania organizacjami, szkolenie dotyczące pracy z dziećmi. Od 8 lat pracuje w bibliotece publicznej w Tomaszowie, w tym 5 lat na oddziale dziecięcym. Jej pasją jest promowanie czytelnictwa, kreowanie mody na nie wśród najmłodszej wiekowo społeczności.

E.Przybylska zorganizowała już 43 spotkania w ramach edukacji przedszkolnej. Na spotkania zapraszani są również rodzice przedszkolaków. Z okazji dnia dziecka zorganizowała "Olimpiadę Śmiechu i Humoru". Jest również pomysłodawczynią i prowadzącą Młodzieżowego Dyskusyjnego
Klubu Książki. Do Klubu należy 18.gimnazjalistów, raz w tygodniu odbywają się spotkania
w bibliotece.

Przybylska zaangażowana jest w rozliczne ogólnopolskie i regionalne akcje społeczno-charytatywne. Propaguje pamięć historyczną, tradycję, regionalną twórczość ludową.

Anna Platto-patronka nagrody (ur. 1944, zm. 1995), absolwentka polonistyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, kustosz bibliotekarstwa dziecięcego. W l. 1967-83 metodyk Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, w l. 1975-93 wykładowca literaturoznawstwa w studium bibliotekarskim w Lublinie. Zajmowała się organizowaniem bibliotekarstwa dziecięcego na terenie
województwa lubelskiego: organizacja placówek placówek dziecięcych, profilowanie ich działalności, doradztwo metodyczne.

Była znawczynią literatury pięknej, szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. Propagowała doskonalenie bibliotekarzy i różne formy popularyzacji czytelnictwa.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.