Facebook Google+ Twitter

Nagroda im. Józefa Mackiewicza dla Bronisława Wildsteina

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-11 17:54

Bronisław Wildstein został tegorocznym laureatem nagrody imienia Józefa Mackiewicza. Nagrodę wręczono w Warszawie po raz ósmy. Publicystę i dziennikarza nagrodzono za powieść polityczną "Dolina nicości'', wydaną nakładem krakowskiego wydawnictwa M.

Przyznano też wyróżnienia. Otrzymali je: Grzegorz Eberhardt za książkę "Pisarz dla dorosłych - opowieść o Józefie Mackiewiczu", Sławomir Cenckiewicz za książkę "Sprawa Lecha Wałęsy", Krzysztof Koehler za książkę "Porwanie Europy" oraz Michał Wojciechowski za esej "Moralna wyższość wolnej gospodarki". Nagrody wręczane są zawsze 11 listopada, w Święto Niepodległości, w celu upamiętnienia postaci i dzieła jej patrona: pisarza i działacza politycznego, Józefa Mackiewicza.

Kapituła pod przewodnictwem Marka Nowakowskiego rozpatruje utwory literackie - powieści, eseje, poezję i publicystyczne oraz naukowe rozprawy historyczne i krytycznoliterackie. Są to dzieła napisane w języku polskim przez autorów żyjących, wydane w formie książkowej w poprzednim roku i zgłoszone przez wydawców do konkursu.

Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną i złoty medal z podobizną Józefa Mackiewicza oraz cytatem stanowiącym jego literackie credo - "Jedynie prawda jest ciekawa". Ponadto zarówno laureat, jak i wyróżnieni, dostają statuetki z brązu z popiersiem patrona.

W gronie dotychczasowych laureatów nagrody są miedzy innymi, Ewa i Władysław Siemaszkowie, Marek Jan Chodakiewicz, Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz Jarosław Marek Rymkiewicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.