Facebook Google+ Twitter

Nagroda im. Kapuścińskiego za "obdarowywanie słowem"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-22 17:07

Polska Agencja Prasowa ustanowiła Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nagroda ma być przyznawana polskim dziennikarzom za: obiektywizm, rzetelność, poprawność językową, dociekliwość oraz szybkość przekazu informacji. Wyróżniono trzy kategorie materiałów: tekstowe, dźwiękowe i video.

Przewodnicząca kapituły Ada Kostrz-Kostecka podkreśla, że nagroda ma honorować i doceniać pracę dziennikarzy informacyjnych. Jak podkreśliła - "jest to ciężka, żmudna, praca, która jest najczęściej anonimowa".

Jednym członków kapituły jest profesor Jan Miodek, którego zdaniem do patrona nagrody w pełni odnoszą się piękne słowa dominikanina i filozofa, ojca Jana Andrzeja Kłoczowskiego: "mądry jest ten, kto posiada słowo i obdarowuje nim drugiego w chwili słabości". - Praca Ryszarda Kapuścińskiego była całe życie pracą nad słowem, którym nas potem obdarowywał - mówi profesor Miodek dodając, że Ryszard Kapuściński "posiadł dar obdarowywania słowem".

W Kapitule nagrody znalazła się także żona Ryszarda Kapuścińskiego - Alicja, która przypomniała słowa męża, że "praca korespondenta agencyjnego jest pracą niewolniczą". Zaznaczyła także, że pomimo tych uciążliwości Ryszard Kapuściński nigdy nie zgodził się na zamianę jej na pracę przy biurku.

Alicja Kapuścińska zwróciła również uwagę na specyfikę pracy męża, który często wyjeżdżał w rejony trudne, a wielokrotnie niedostępne, co było "trudniejsze, niż praca w europejskich stolicach". Wyraziła także przekonanie, że pisane przez Ryszarda Kapuścińskiego depesze, w dalszym ciągu mogą być wzorem dla dziennikarzy.

Nagroda ma być przyznawana co roku. Kandydatury do pierwszej edycji można zgłaszać do 14 stycznia 2011 roku, a pierwszych laureatów poznamy w marcu przyszłego roku. Na każdego z laureatów czeka 20 tysięcy złotych ufundowanych.

Dziennikarzy PAP mogą zgłaszać do nagrody stowarzyszenia zewnętrzne. Kapituła liczy 17 członków, w jej skład wchodzą między innymi Stefan Bratkowski, Wojciech Jagielski czy Andrzej Turski. Jednym z członków kapituły nagrody jest także dziennikarz Polskiego Radia, a obecnie korespondent z Waszyngtonu - Marek Wałkuski.

Ryszard Kapuściński pracował w Polskiej Agencji Prasowej przez 14 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Szczególnie dla tych ze świecznika ;))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące! :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.