Facebook Google+ Twitter

Nagroda im. Stefana Bandery? Kontrowersyjny pomysł ukraińskich władz

Władze obwodu lwowskiego ustanowiły nagrodę, która przyznawana będzie osobom zasłużonym dla regionu. Sama nagroda nie wzbudziłaby większych zastrzeżeń, gdyby nie fakt, że nosi imię ukraińskiego zbrodniarza wojennego.

Stefan Bandera / Fot. autor nieznany/public domain/WikiCommonsNagroda im. Stefana Bandery - takie wyróżnienie będzie przyznawane "najlepszym politykom, osobom publicznym i naukowcom regionu lwowskiego". Nagroda ustanowiona przez władze obwodu lwowskiego - jak donosi agencja informacyjna RIA Novosti - powędruje do osób, które wniosły "znaczący wkład w rozwój ukraińskiego państwa narodowego".

Nagroda, której laureat otrzyma także 20 tys. hrywien (ok. 8 tys. zł), przyznawana będzie 1 stycznia - w dzień urodzin Bandery. Tegoroczna ceremonia odbędzie się jednak 30 czerwca, w rocznicę ogłoszenia deklaracji niepodległości Ukrainy w 1941 roku.

Inicjatywa już teraz budzi spore kontrowersje. Stefan Bandera - ukraiński polityk niepodległościowy o skrajanie nacjonalistycznych poglądach - uznawany jest m.in. w Polsce za zbrodniarza.

Stefan Bandera jest współodpowiedzialny m.in. za wydarzenia z tzw Rzezi wołyńskiej, w czasie której ukraińscy nacjonaliści zamordowali w 1943 roku od 50-60 tys. Polaków. / Fot. Władysława Siemaszków/public domain/WikiCommonsJako przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, w czasie II wojny światowej Bandera kolaborował z nazistowskimi Niemcami, dopuszczając się na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ludobójstwa polskiej ludności cywilnej, którego ofiarą padło co najmniej 100 tys. Polaków.

Już wcześniej sporo emocji wywołało w Polsce pośmiertne odznaczenie przyznane Banderze przez prezydenta Wiktora Juszczenkę, który w styczniu 2010 roku uhonorował ukraińskiego nacjonalistę tytułem Bohatera Ukrainy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

mikołajek
 • mikołajek
 • 20.03.2012 00:52

Z pewnością na Ukrainie komentatorzy kultu "B" mają odmienne zdanie od tego jakie prezentuje większość polskiej sceny patriotyczno narodowościowej.
A swoją drogą to ciekaw jestem czy po tamtej stronie życia rozpoznamy w twarzach owych oprawców to osobowe zło i czy doznamy wtedy czegoś w rodzaju świadomości zadośćuczynienia a może tylko przebaczenia ?.
Czy towarzyszyć temu będzie poczucie bezkresu uniwersalnej klęski , która stała się udziałem tegoż zła. ?
Nie wiem czy chcę wierzyć , że tak będzie . Bo jeśli odpowiedzią jest NIE to być może zemsta tu i teraz ma obiektywny sens z wszelkimi tego ponurymi konsekwencjami.
Z drugiej zaś strony brak skutków owego rozpoznania oznaczać może że oto dopiero po tamtej stronie życia prawdziwie dana nam zostanie wolność i zdolność do przeżywania prawdy. Tej prawdy , która póki żyjemy zdaje się być mrzonką.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Benedykt Present
 • Benedykt Present
 • 19.03.2012 17:51

Szanowni Internauci, wiara potrafi całkowicie oślepić, co zawsze kończy się popełnianiem ciężkich zbrodni. Choćbyście mieli tak zwaną świętą rację, nie będzie dostrzeżona w Warszawie. Z Ukrainą dobrze byłoby żyć w zgodzie i trwałym pokoju (z Białorusią też). Ważne jest odbudowanie polskiego przemysłu z ruin i zapewnienie bezpieczeństwa Narodu, czyli coś takiego, co robił nasz przedwojenny rząd, ale nie zdąrzył zakończyć z powodu agresji Hitlera. Należy wziąć pod uwagę specyfikę konfliktu zbrojnego w warunkach istnienia broni masowej zagłady. No, ale ja nie jestem Sztabem Generalnym WP.

Komentarz został ukrytyrozwiń
No Nie
 • No Nie
 • 18.03.2012 20:46

a wyróżnionym będzie prezes !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
 • Taliesin
 • 18.03.2012 15:02

A gdzie nasz As Dyplomacji przez duże D!? Radek Sikorski?Takie ma wpływy w UE.Tak się z nim liczą.Tak słuchają jego zdania.Jak widać czy to Niemcy czy Litwa czy Białoruś i Ukraina, wszędzie się z Polakami nikt nie liczy.Nasza dyplomacja z podkulonym ogonem umie tylko "płynąć z nurtem".Porządek z tymi banderowcami mogą zrobić za nas Żydzi bo ich też ten rzeźnik mordował.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 18.03.2012 14:34

galicjen SS i bandera to wyjątkowi zbrodniarze ...takich okrutnej w formie zbrodni nawet stalin nie czynił bo u niego to była kula a u UPA pastwienie sie i zamęczanie polakow...tortury niewyobrazalne...my z ukraina to sie chyba nigdy nie dogadamy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście pani Magdo - to nazwisko, nawet przy pobieżnej znajomości historii i opowieści z czasów powojennych, budzi bardzo paskudne skojarzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na Ukrainie kult Bandery rośnie. Pisałam o tym w tu: link Obojętnie czy na Ukrainie będą go czcić i uznawać za bohatera dla nas pozostanie zbrodniarzem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
miało być pięknie
 • miało być pięknie
 • 18.03.2012 09:29

Polityka miłości Platformy przynosi odwrotny skutek. A miało być tak pięknie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.