Facebook Google+ Twitter

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Na laureata czeka 200 tys. zł

Już w najbliższą sobotę, poznamy zwycięzcę pierwszego konkursu poetyckiego imienia zmarłej przed ponad rokiem polskiej noblistki. O nagrodę 200 tys. złotych będzie walczyć pięciu literatów młodego pokolenia.

Wisława Szymborska w 2009 r. w Krakowie / Fot. Mariusz KubikWszystko stanie się jasne podczas uroczystej gali, która odbędzie się 16 listopada br. w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w centrum Krakowa. Tego wieczoru zostanie ogłoszony laureat nagrody, która jest swoistą realizacją testamentu zostawionego przez Wisławę Szymborską. Czytana na całym świecie polska poetka oraz laureatka literackiej nagrody Nobla choć zmarła przed ponad rokiem, zostawiła po sobie żywy pomnik w postaci wyróżnienia dla polskich młodych wieszczów. W pierwszym etapie do Nagrody zgłosiło się 183 autorów, ale tylko pięciu z nich stanie w bezpośredniej walce o prestiżowy laur i 200 tys. złotych. Tryumfatora wskaże eksperckie jury w międzynarodowym składzie: Anders Bodegard (Szwecja), Clare Cavanagh (USA), Maria Delaperriere (Francja), Luigi Marinelli (Włochy), Abel Murcia Soriano (Hiszpania), Adam Pomorski (Polska), Renate Schmidgall (Niemcy) oraz Marian Stala (Polska).

Wśród nominowanych natomiast znaleźli się następujący poeci: Justyna Bargielska za tom Bach for my baby, Krystyna Dąbrowska za tom Białe krzesła, Łukasz Jarosz za tom Pełna krew, Krzysztof Karasek za tom Dziennik rozbitka, Jan Polkowski za tom Głosy. Zwycięzca, poza gratyfikacją finansową otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez Annę Grzywy i Marcina Przybyłkę. Przedstawia ona przestrzenną wersję wyklejanki Szymborskiej, która przed ośmioma laty znalazła się na okładce „Wierszy wybranych”. Celem nagrody jest popularyzowanie poezji. Chcemy nie tylko przyciągnąć do niej uwagę czytelników, ale też również wydawców, zachęcić ich do drukowania polskich autorów oraz publikowania tłumaczeń poezji obcej, wciąż nie dość obecnej na polskim rynku - podkreśla Paulina Małochleb, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Plakat zapowiadający spotkania czytelników z laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej / Fot. Materiały prasowePodczas uroczystej gali, odbędzie się również koncert Aga Zaryan. Wokalistka wykona utwory ze swojej najnowszej płyty "Remembering Nina & Abbey" - jest ona szczególnym hołdem dla twórczości Niny Simone oraz Abbey Lincoln. Gala będzie miała charakter zamknięty, ale już dzień później czytelnicy będą mogli spotkać się z laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Jest ono planowane 17 listopada br. o godz. 17 w Artetece (Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12). Na spotkanie jest wstęp wolny z zaproszeniami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.