Facebook Google+ Twitter

Nagroda imienia Lecha Wałęsy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-22 14:44

Nagroda imienia Lecha Wałęsy po raz pierwszy zostanie wręczona podczas grudniowych uroczystości z okazji 25 rocznicy przyznania legendarnemu przywódcy Solidarności Pokojowej Nagrody Nobla.

Były prezydent wyjaśnił w Radiu Gdańsk, że to inicjatywa jego współpracowników. Nagroda ma upamiętniać zwycięstwo "Solidarności", a przyznawana ma być ludziom, których działalność opiera się na tych samych wartościach, co pierwszej "Solidarności" podkreślił noblista. Jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Gdańsk, w skład kapituły oprócz Lecha Wałęsy wejdą między innymi: były prezydent Czech Vaclav Havel, prof. Władysław Bartoszewski oraz białoruski opozycjonista Stanisław Szuszkiewicz.

Nagroda wręczona zostanie 5 grudnia w Gdańsku. Natomiast pierwsza część uroczystości odbędzie się już w najbliższy poniedziałek. 29 września 25 lat temu Komitet Noblowski ogłosił, że laureatem Pokojowej Nagrody został Lech Wałęsa. W rocznicę na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się sesja naukowa, w czasie której laudacje wygłoszą m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, brytyjski historyk Norman Davies oraz arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Wieczorem zaś zaplanowano dla gości koncert w Teatrze Wielkim.

Na uroczytości zaproszony został Lech Kaczyński. Zdaniem Lecha Wałęsy, prezydent Kaczyński powinien odpowiedzieć na nie pozytywnie. Na uroczystości zaproszeni zostali także inni laureaci Pokojowej Nagrody Nobla: Dalajlama i byli prezydenci: RPA Frederik Willem De Klerk i ZSRR - Michaił Gorbaczow.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.