Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18267 miejsce

Nagroda literacka NIKE 2014 dla Karola Modzelewskiego

W niedzielę, 5 października 2014 roku przyznano nagrodę literacką NIKE. Otrzymał ją Karol Modzelewski za książkę "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca".

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaDo finałowej siódemki dorocznej nagrody literackiej przyznawanej za najlepszą książkę wydaną w poprzednim roku, poza wydaną przez Wydawnictwo Iskry książką Karola Modzelewskiego, dotarły jeszcze następujące pozycje: "ości" Ignacego Karpowicza, "Niebko" Brygidy Helbig, "Jeden" Marcina Świetlickiego, "Nadjeżda" Szymona Słomczyńskiego, "Nocne zwierzęta" Patrycji Pustkowiak i "Wiele demonów" Jerzego Pilcha. Jury obradowało pod przewodnictwem krytyka literackiego, Tadeusza Nyczka, który w laudacji tak mówił o nagrodzonym autorze: "Każdy z nas ma jakiś prywatny życiorys, ale kiedy historia zabiera wszystkim wolność, jedynie niektórzy biorą na siebie ryzyko życia na ubitej ziemi, twarz w twarz z niebotycznie silniejszym wrogiem. A kiedy ci odważni wojownicy po latach, o dziwo, wygrywają, zazdrościmy im, że to ryzyko kiedyś podjęli i tym sposobem sami przeszli do historii".

Okładka książki Karola Modzelewskiego, nagrodzonej nagrodą NIKE. / Fot. materiał prasowyNagrodzona w tym roku książka "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca" to - według opisu wydawniczego - wspomnienia wybitnego historyka mediewisty, działacza politycznego, jednego z grona najbardziej znanych opozycjonistów z czasów Polski socjalistycznej. Książka ukazuje dzieje rodziny i losy jego samego na tle historii politycznej Polski od lat czterdziestych XX wieku po chwilę obecną. Opowiedziana z troską o szczegóły historyczne ukazuje postawy opozycjonistów z lat sześćdziesiątych, z czasu "Solidarności" i okresu przemian ustrojowych w naszym kraju, zwraca uwagę na wielość koncepcji i różnorodność dróg dojścia do pełnej demokratyzacji życia politycznego w Polsce od prób naprawiania systemu socjalistycznego aż po zupełne odejście od jego założeń. Napisana czystym, precyzyjnym językiem historia jest dokumentem o kolosalnym znaczeniu dla zrozumienia dziejów Polski w drugiej połowie dwudziestego wieku.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. W plebiscycie czytelników "Gazety Wyborczej" zwyciężyła powieść "ości" Ignacego Karpowicza (Wydawnictwo Literackie).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

A kto jeszcze czytał tę książkę? i inne nominowane?
Robercie , rozumiem że czytałeś, słaba powiadasz, ale czy warto ją zakupić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie przepraszam za brak precyzji. Myślałem że pisząc o tej nagrodzie zgadza się z Pan z tezami zawartymi w opisie wydawniczym.
Ta książka to swoiste cv autora i ewenement żeby za to dostawać nagrodę literacką. Nawet Nike.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, jeśli przeczytał pan uważnie to, co napisałem, to powinien pan wiedzieć, ze cytowany przez Pana fragment jest wyjątkiem z opisu wydawniczego książki Modzelewskiego i nie są moimi słowami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nike czyli kolega koledze. Książka słaba a recenzja kuriozalna. Wybitny mediewista? Mediewista tak ale dlaczego wybitny? Ile razy były tłumaczone jego książki? I jakie? Dostał profesurę od Samsonowicza w 1990 roku ale dlaczego?
Cytuje-'' Napisana czystym, precyzyjnym językiem historia jest dokumentem o kolosalnym znaczeniu dla zrozumienia dziejów Polski w drugiej połowie dwudziestego wieku.''
Czy szanowny autor przeczytał co napisał? Jak można napisać książkę , która jest dokumentem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobno Modzelewski nie chciał tej nagrody. Kokieteria czy coś innego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo panie Krzysztofie , blyskawiczna relacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.