Facebook Google+ Twitter

Nagroda NIKE 2007 dla Wiesława Myśliwskiego

Zakończyła się uroczysta gala wręczenia nagrody literackiej NIKE. Jurorzy postanowili nagrodzić książkę "Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego. Jest to już druga nagroda dla tego autora w historii NIKE.

 / Fot. Traktat o łuskaniu fasoliWyniki zostały ogłoszone po raz pierwszy w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Na początku, po krótkim wstępie i przedstawieniu przez prowadzącą Grażynę Torbicką jurorów, wszyscy autorzy interesująco opowiadali o swojej twórczości. W niektórych wypadkach były to wręcz lapidarne opinie o literaturze, ludziach i świecie. Po prezentacjach każdy z nominowanych otrzymał z rąk Michała Sołtysiaka, prezesa fundacji sponsorującej nagrodę, pamiątkowe złote pióro.

Przed werdyktem jurorów ogłoszono wyniki plebiscytu, w którym decydowali czytelnicy. Zwyciężył "Gottland" Mariusza Szczygła. Dodatkowo uhonorowano autora najlepszej recenzji, Artura Jarosza dziennikarz z Kielc.

Wreszcie nadszedł najbardziej oczekiwany moment. Przewodnicząca jury Małgorzata Szpakowska ogłosiła, że laureatem nagrody NIKE 2007 został Wiesław Myśliwski, autor "Traktatu o łuskaniu fasoli". W uzasadnieniu jurorzy podkreślili niezwykła odwagę pisarza przy podejmowaniu tematyki egzystencjalnej w "ascetyczny sposób".
Później na scenę wkroczył laureat. Podziękował jurorom i... losowi, mówiąc o zaskoczeniu. Jednocześnie podkreślił, jak wiele polska literatura i ta nagroda zawdzięcza pomysłodawczyni NIKE Henryce Bochniarz oraz Agorze, która rozpropagowała taką formę promocji dobrej literatury. Zwycięzca, oprócz statuetki wykonanej przez prof. Gustawa Zemłę otrzymał czek na niebagatelną kwotę 100 tysięcy złotych.

Warto podkreślić, że 10 lat temu pierwszą w historii nagrodę NIKE dostał również Myśliwski, za książkę "Widnokrąg". Miejmy nadzieję, że ten werdykt będzie początkiem kolejnych dobrych lat dla polskiej literatury. Być może znów wśród laureatów pojawi się Myśliwski?

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Dzięki za współpracę przy projekcie NIKE 2007

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Gratulacje dla W. Myśliwskiego. Marię Janion pozdrawiam :)

Słuchajcie, czy plusy nie powinny być z kciukiem w górę? Pytam drugi raz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Echhh to jury. Szczygłowi nike sie należała, ale byłbym zaskoczony gdyby ją dostał :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja liczyłem jednak na Pilcha. Szkoda. Może warto by zainteresować, pismo jakieś (w sumie nei wiem jakie) tymi recenzjami, tak na świeżo po nagrodach Nike?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Moje zdanie jest podobne do zdania Marty. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za samą nominację
3 dni bym pił...

(sok oczywiście)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ja też miałam nadzieję, że zwycięży "Niesamowita Słowiańszczyzna" :) Bo to niezwykle ważna książka dla Polaków. Gottland, jako bardzo ważna książka dla Czechów (coś mi się obiło o uszy, że jest, czy ma być, też wersja czeska) ma szansę wybić się za naszą południową granicą.
Choć tak naprawdę w Nike chodzi nie tylko o to, kto wygra. To jedna z tych nagród, gdzie nominacje równie wiele znaczą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ też na "Gottland" liczyłam... :) Kawał dobrej roboty Patryku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A Szczygieł to ma czas. Ja myślę, że rodzi się nam nowa gwiazda literatury faktu. I to więcej niż ogólnokrajowa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry werdykt jury :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.