Facebook Google+ Twitter

Nagroda Nobla z chemii przyznana!

Po raz 101. przyznano Nagrodę Nobla z chemii. Laureaci to Venkatraman Ramakrishnan, Thomas Steitz i Izraelka Ada Yonath, czwarta w historii nagrody kobieta-laureat. Nobla otrzymali za badania nad strukturą i funkcjonowaniem rybosomów.

 / Fot. PAPBadania tej trójki chemików pomogły m.in. stworzyć wiele antybiotyków. Laureaci stworzyli trójwymiarowe modele, pokazujące, w jaki sposób rybosomy wiążą się z antybiotykami, dzięki czemu można skuteczniej opracowywać nowe środki antybakteryjne.

Rybosomy to struktury kwasu RNA i białek, występujące w komórkach obdarzonych jądrem. To dzięki nim geny obecne w materiale genetycznym żywych organizmów mogą potem wywierać wpływ na ich rozwój i funkcjonowanie. Dlatego też badania nad tym zagadnieniem są tak istotne, zwłaszcza w obliczu pandemii i chorób cywilizacyjnych.

Chemia była pierwszą z kategorii, jakie Nobel w testamencie wskazał do ufundowanej przez siebie nagrody. Sam będąc chemikiem, znalazł zastosowanie dla nitrogliceryny, mieszając ją z ziemią okrzemkową i tworząc dynamit, a opatentowując ten pomysł doszedł do wielkiej fortuny. Z jednej strony umożliwiając skok cywilizacyjny, przecieranie szlaków komunikacyjnych, z drugiej - masowe zabijanie ludzi.

Chcąc odpokutować za zło, do czynienia którego przyczynił się swoim wynalazkiem ufundował nagrodę, która miała przynieść pożytek całej ludzkości. Bez wątpienia tegoroczny Nobel z chemii może stać się właśnie takim błogosławieństwem dla ludzkości. O ile oczywiście efekty tych badań będą dostępne na równych zasadach we wszystkich częściach naszego globu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Beata
  • Beata
  • 14.04.2011 22:51

Wlasnie wczoraj mialam przywilej poznac pana Venkatraman Ramakrishnan (wszyscy zwracaja sie do niego Venki). Wspanialy czlowiek z wielka misja! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.