Facebook Google+ Twitter

Nagroda Nobla z medycyny dla naukowców zajmujących się chorobami pasożytniczymi

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymało w tym roku trzech naukowców. Wszyscy zostali nagrodzeni za ich pracę na rzecz walki z chorobami pasożytniczymi

https://flic.kr/p/7Wp9iW / Fot. US Army/CC BY 2.0Nagroda Nobla 2015 Połowa nagrody, czyli 8 mln koron szwedzkich ( ok. 850 tys euro) powędrowała do Irlandczyka Williama Campbella i Satoshi Omury z Japonii. Mężczyzn nagrodzono za odkrycie nowej terapii w leczeniu zakażeń wywołanych przez pasożytnicze nicenie. Druga część nagrody została przyznana Youyou Tu z Chin, która za pomocą medycyny tradycyjnej znalazła nową metodę leczenia malarii.

- Choroby pasożytnicze dotykają głównie najuboższych ludzi i stanowią poważny problem dla w walce o poprawę ludzkiego zdrowia – napisał w poniedziałkowym oświadczeniu Komitet Noblowski . -Tegoroczni Nobliści opracowali terapie, które zrewolucjonizowały leczenie niektórych z najbardziej wyniszczających chorób pasożytniczych – dodano. Choroby, z jakimi starają się walczyć tegoroczni nobliści dotykają jedną trzecią ludności świata, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej, Azji Południowej i Ameryce Łacińskiej.

Malaria, choroba przenoszona przez komary, wywoływana przez pasożyty jednokomórkowe, które atakują czerwone krwinki, zabija ponad 450. tys. osób rocznie, w większości dzieci – podaje Newy York Times.

Urodzony w 1930 roku w Ramelton w Irlandii Campbell przez lata pracował na wielu uczelniach amerykańskich. Obecnie jest emerytowanym pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Drew w Madison. Urodzony w 1935 roku w Japonii Satoshi Omura jest emerytowanym profesorem na Uniwersytecie Kitasato w Tokio. Youyou Tu ( rocznik 1930) pracuje zaś w Chińskiej Akademii Medycyny Tradycyjnej.

STORYFUL/x-news

Sylwia Arlak AIP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.