Facebook Google+ Twitter

Nagroda Roku 2009 ZPAP

9 marca 2010 roku we wrocławskiej Galerii na Solnym, Związek Polskich Artystów Plastyków nagrodził artystę roku 2009. Główną nagrodę zdobył Mariusz Mikołajek za wystawę "Zawsze początek".

 / Fot. Mariusz MikołajekOd 15 października można było podziwiać w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu wybór dzieł z kilkudziesięciu lat działalności twórczej Mariusza Mikołajka: prace ze stanu wojennego, z cyklu obozowego, pasyjne, z cyklu "Przestrzeń odkupiona" oraz ostatnie obrazy i instalacje, powstałe w nowej pracowni.

Autorski projekt artysty został doceniony głównie za wykorzystanie specyficznej, zabytkowej, niezwykle trudnej i dużej przestrzeni wystawienniczej. W związku z trudem i wysiłkiem włożonym w realizację wernisażu malarz gorąco dziękował za pomoc władzom miasta, a w szczególności rodzinie, przyjaciołom i wszystkim osobom, w jakikolwiek sposób zaangażowanym w organizację wystawy.

Nagrodę Specjalną 2009 ZPAP przyznano Stanisławowi Dróżdżowi. Jest ona wyjątkowa, ponieważ regulamin przyznawania wyróżnień nie przewiduje nagród pośmiertnych. Przedstawiciele związku zapewnili, że zrobili wyjątek dla niezwykłej twórczości Dróżdża, ale taka sytuacja nie miała miejsca wcześniej i prawdopodobnie już nigdy się nie powtórzy.

- Miał Stanisław niebywały zmysł myślenia w kategoriach wyższej matematyki. Trzeba wybitnie abstrakcyjnej wyobraźni i zdolności konstrukcji przestrzennej, by życie i śmierć streścić w jedno pojęcie... - cytowała treść dyskursu, na temat twórczości Dróżdża, jego żona, podczas odbierania nagrody.

- Po śmierci Stanisława znalazłam w archiwum jego notatki pełne obliczeń. Jego twórczość była przemyślana i zawsze aktualna. Bliżej jej było do nauk ścisłych niż do sztuki. - dodaje Anna Dróżdż.

Obecnie prace Stanisława Dróżdża można obejrzeć w Zamku Ujazdowskim. Trwa również wystawa "Początekoniec. Pojęciokształty. Poezja konkretna. Prace z lat 1967 - 2007" w Galerii na Solnym, gdzie nagroda została przyznana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.