Facebook Google+ Twitter

Nagroda tygodnia za odsłony. Eksperyment trwa

Dziś, gratulując zwycięzcy, przedostani raz wręczamy nagrodę tygodnia za materiał, który zdobył najwięcej pozytywnych ocen. Po 28 listopada 150 zł trafiać będzie do autora materiału, który przez tydzień - od poniedziałku do poniedziałku - zdobył najwięcej czytelników.

 / Fot. W24Eksperymentujemy. Po kilkuletnim przyznawaniu nagrody tygodnia przez redakcję, zdecydowaliśmy decyzję o nagrodzie oddać w ręce Czytelników, wykorzystując w tym celu istniejące w serwisie rankingi. Pieniądze otrzymywał Autor materiału, który dostał najwięcej punktów, przyznawanych przez kliknięcie gwiazdek widniejących nad tekstem. Sprawdziło się to całkiem dobrze. Nagrody trafiały w ręce twórców ciekawych tekstów.

Zgodnie z zapowiedzią korzystania z rankingów w coraz większym zakresie, przechodzimy jednak do kolejnego etapu. Od 28 listopada zmieniamy zasady. Nagrodę tygodnia otrzyma ten Autor, którego teksty w danym tygodniu zyskają najwięcej odsłon, liczonych według tego mechanizmu.

Nadal brać będziemy pod uwagę jedynie teksty zarejestrowanych Autorów Wiadomości24.pl, spoza działu Moje Trzy Grosze.

Przypominam już o konkursie Dziennikarz Obywatelski 2011 Roku! Zbierajcie swe najlepsze teksty i galerie zdjęć. Już niedługo zaczynamy etap zgłoszeń!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (33):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.11.2011 02:03

Panie Tomaszu, moja wypowiedź nie zawiera zastrzeżeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Część zastrzeżeń oparta jest o wnioski, które wypływać mogłyby z przewidywanych zdarzeń. Ok, trzeba to brać pod uwagę, ale umówmy się - na razie to tylko spekulacje. Czy celebrytka wygra z wypadkiem? Nie wiem. Sprawdźmy.
Czy redakcja powinna przyznawać nagrodę? Przyznawala przez pięć lat, czas to zmienić. Nie tylko w jednym wymiarze. Chcę przyznawać nagrody - jak już pisałem - za wygrane rankingi kilku rodzajów. Zatem tak, Piotrze. A Oskarowe graemium (kapituła)... Tak, to zdecydowanie dobry pomysł. Tomku, zbierzesz to gremium pod swym przewodnictwem?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.11.2011 01:19

C.D. -

Przy poprzedniej wersji przyznawania nagrody tygodnia moje zdanie było identyczne, ale nie wypowiadałem się. Teraz to zrobiłem.

Moja propozycja: powróćmy do "starego" sposobu przyznawania nagrody tygodnia LUB zrezygnujmy z tej gratyfikacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.11.2011 01:03

Mam pewną uwagę.

Nagrodę tygodnia otrzymałem chyba dwukrotnie. Jednym z tekstów nagrodzonych była relacja z wypadku autobusu miejskiego w Warszawie: link
Akurat wówczas mieszkałem kilka kroków od tego miejsca, chwyciłem aparat, pobiegłem i byłem na miejscu jednym z pierwszych przedstawicieli mediów. Przypadek. Decyzją Redakcji otrzymałem nagrodę tygodnia. Super, ucieszyłem się. Ale - nie ukrywajmy - materiał zrobiony na miejscu zdarzenia przez DO (ktokolwiek by go nie napisał) jest wart takiej nagrody.

Tak było kiedyś.
Teraz wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację. W pewnym mieście zdarzyła się nagła niespodziewana sytuacja, która przykuwa uwagę wszystkich ogólnopolskich mediów. Reporterzy właśnie tam jadą by na żywo to transmitować. Natomiast dziennikarz obywatelski z W24, mieszkający w tym mieście, jest już na miejscu, robi zdjęcia, rozmawia z uczestnikami/poszkodowanymi, po czym tworzy relację i szybko publikuje ją w W24. W tym samym czasie do Polski przylatuje celebrytka. Inny DO tworzy materiał o celebrytce (życiorys, osiągnięcia, co robi w Polsce, bez zdjęć) i publikuje w serwisie. Ostatecznie, w rankingu na ilość odsłon zwycięża popularność, i tekst o celebrytce ma więcej odsłon od materiału tworzonego w terenie i w miejscu zdarzenia oraz wszystkich innych z minionego tygodnia, co automatycznie przyznaje autorowi nagrodę tygodnia.

Czy to sprawiedliwe? Jeśli chodzi o nagradzanie promowania idei dziennikarstwa obywatelskiego - zapewne nie. Jeśli zaś o zwiększanie klikalności serwisu - uważam, że jak najbardziej tak. W tym przypadku serwisowi opłaca się promowanie autorów, którzy publikują przedruki, materiały zawierające cytaty z programów tv, itp., ponieważ to są materiały, które powodują "ruch" na stronach portalu. Ja również zaliczam się do grona takich autorów. Wszelkie dyskusje i przepychanki userów "o ziobrach, kaczyńskich i tuskach" powodują, że powracają oni na stronę wielokrotnie nawet jeśli nie są zarejestrowani. Przywiązują się.

Materiał o wystawie w domu kultury w mieście X, choćby nie wiem jak był dobry, lub wywiad z artystą nie wywoła tak dużego zainteresowania, dyskusji, a przez to odsłon i ruchu jak przedruk informacji o tym, że Jarosław ma biegunkę, a Donald cierpi na gazy. A szkoda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepiej byłoby zrezygnować z nagrody pieniężnej, tak jak jest w przypadku zdjęcia tygodnia. Niech artykuł nagrodzony NT będzie jakoś wyróżniony na stronie głównej w jakimś małym boksie przez najbliższy tydzień (do czasu przyznania kolejnej NT). Same wyróżnienie powinna przyznawać Redakcja - jak to było wcześniej.

Mam jednak wątpliwości, czy przy przyznawaniu NT powinno się brać pod uwagę omówienia artykułów z innych źródeł. Owszem, wg prawa prasowego omówienia z podaniem źródła są "pełnoprawnym"" materiałem dziennikarskim, ale w serwisie dla dziennikarzy obywatelskich to autorskie materiały i praca DO powinna być doceniania. Omówienia też są potrzebne, czasami w innych (również niszowych) mediach znaleźć można perełki, które są po prostu ciekawe a umkną "dużym" serwisom informacyjnym. Ale jeśli na łamach serwisu dla DO pojawia się coraz więcej newsów - omówień (nie liczę tu pracy Wydawców), które pojawiają się we wszystkich innych mainstreamowych mediach to w24 traci w tym momencie swój wyjątkowy charakter.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i miało być fajnie a wyszło jak zwykle u Zagryziaków. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Barbaro, miała nie zabierać głosu w tej dyskusji, ponieważ uważam że taka forma nagradzania osób tutaj piszących w ogóle nie powinna mieć miejsca. Jak to zwykle bywa - nawet ta symboliczna kwota staje się okazją do czynienia złośliwości ze strony niektórych dyskutantów, że nie wskaże palcem ale całą łapą.
A Ty, Basiu, nie masz za co przepraszać. Wyraziłaś swoją opinię bo masz do tego prawo. Pozdrawiam. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ ->Pan Sławomir O. przyznam, że mnie zamurowało.

Przeznaczanie a priori nagrody na jakiś cel, o tyle nie jest optymalne o ile nagrodzona osoba sama nie jest potrzebującą wsparcia.

co do reszty Pana wymogów - pojechał Pan po bandzie i to akurat pod złym adresem. Zapewniam! Ale to nie temat aby go rozstrząsać.
Pozdrawiam i przepraszam obiecując:
"na przyszłość nie bawić się w charytatywność kosztem innych" .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepszym rozwiązaniem będzie ... likwidacja nagrody... W zamian niech Redakcja smycze zamówi do legitymacji autorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • P S
  • 22.11.2011 19:42

z resztą dyskusja jest jakby nagroda tygodnia było nie 150 a 1500 zł :) innym rozwiązaniem jest przyznanie3 nagród tygodnia: redakcyjną, gwiazdkową i odsłonową i po temacie - wszyscy będą zadowoleni z redakcją na czele która i tak odbije sobie te kilkaset złotych na zwiększonej emisji reklam co ty na to Tomku??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.