Facebook Google+ Twitter

Nagrodę Stirlinga za 2011 rok otrzymała architekt Zaha Hadid

Tegoroczną Nagroda Stirlinga (Stirling Prize) dla najlepszego architekta Wielkiej Brytanii otrzymała Zaha Hadid, brytyjska architekt, pochodząca z Iraku.

Skocznia w Insbrucku / Fot. Richard Wasenegger, domena publicznaZaha Hadid (ur. 1950) otrzymała ją za realizację Evelyn Grace Academy w Londynie. Tegoroczna laureatka została już nagrodzona “Stirlingiem” w 2010 roku, za realizację MAXXI – Narodowego Muzeum Sztuki XXI wieku w Rzymie. Sześćdziesięcioletnia Zaha Hadid należy do architektonicznego ruchu dekonstruktywistów (teoretykiem ruchu był francuski filozof Jacque Derrida, zmarły w 2004).

Laureatka często była obdarowana różnego rodzaju nagrodami (w tym Nagrodą Pritzkera) i stale jest zapraszana na wykłady do licznych uniwersytetów na całym świecie. W swoim londyńskim gabinecie architektonicznym (Zaha Hadid Architects) zatrudnia 250 osób.

Wśród jej realizacji można wymienić m.in. Fabrykę BMW w Lipsku, skocznię narciarską w Insbruku, centrum Sztuki Współczesnej w Cincinnati, Phaeno - Muzeum Nauk w Wolsburg, J.S. Bach Music Hall w Manchester czy Wieżę Spiralną w Barcelonie.

Realizacje, nad którymi jeszcze pracuje Zaha Hadid to m. in Muzeum Guggenheim w Tajwanie, Teatr Wielki w Rabacie czy Muzeum Guggenheim-Ermitage w Wilnie.

W paryskim Instytucie Świata Arabskiego poświęcono Hadid retrospekcyjną wystawę obrazującą jej bogaty dorobek, wystawa otwarta w kwietniu trwać będzie jeszcze do 30 października br.

Nagroda Stirlinga przyznawana jest od 1996 roku. Otrzymał ją Stephen Hodder, brytyjski architekt, uznany jest za jedną z ważniejszych postaci w świecie architektury drugiej połowy XX wieku. Nagrodę otrzymał za projekt jednego z budynków Uniwersytetu w Salford.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.