Facebook Google+ Twitter

Nagrody Badawcze Siemensa rozdane

W Warszawie po raz 12. rozdano Nagrody Badawcze Siemensa. W tym roku główna nagroda, 40 tys. zł padła łupem naukowców z Politechniki Warszawskiej.

Główną nagrodę kapituła wręczyła za szczególne wyniki badań naukowych dające się zastosować w praktyce. W tym roku trafiła ona do zespołu naukowców pod kierunkiem profesora Politechniki Warszawskiej, Mariana Kaźmierowskiego. Naukowcy ci zostali nagrodzeni za opracowanie teorii - i wdrożenie do produkcji seryjnej - typoszeregu trójfazowych przekształtników tranzystorowych (1,5 - 315 kVA) ze sterowaniem wektorowym na bazie procesów sygnałowych.

O historii projektu specjalnie dla Wiadomości24.pl mówi członek nagrodzonego zespołu, Mariusz Malinowski, - W roku 1999 rozpoczęliśmy współprace z Toruńska firmą TWERD. Pomysły, które zrealizowaliśmy w laboratorium, jak również dwa patenty chcieliśmy przenieś do przemysłu. Dzięki temu powstał pierwszy w Polsce przemiennik częstotliwości dla silników indukcyjnych o sterowaniu wektorowym bazujący na nowoczesnych procesorach sygnałowych DSP. Firma TWERD za produkt ten została już wielokrotnie nagrodzoną m.in. Grand Prix na Targach Automaticon, Wyróżnienie w Konkursie Polski Produkt Przyszłości pod patronatem Premiera RP organizowanym prze Polska Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Złoty Medal na Targach Innowacyjności w Genewie.

Marek Malinowski nie ukrywa, iż jest to dla zespołu jak i uczelni ważne wyróżnienie. - Dla nas jest to szczególnie ważne wyróżnienie, ponieważ został doceniony pełen cykl twórczy od pomysłu do wdrożenia. Ciężko jeszcze powiedzieć, na co przeznaczymy Nagrodę. Musimy trochę ochłonąć i wtedy każdy z nas zdecyduje.

Oprócz głównej nagrody wręczono też Nagrodę Promocyjną przyznawaną za najlepszą pracę naukową w wysokości 30 tys. zł. W tym roku nadesłano tyle dobrych prac, że jury zdecydowało się przyznać to wyróżnienie dwóm osobom (po 15 tys. zł): dr Damianowi Pucickiemu z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej i dr Jacekowi Smołka z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej. Pierwszego z nich nagrodzono za rozprawę doktorską na temat tworzenia struktur półprzewodnikowych, które można wykorzystać do budowy przyrządów potrzebnych zastosować w optoelektronice lub mikroelektronice, a drugiego za rozprawę doktorską na temat transformatorów.

Nagrody Siemensa wręczono podczas uroczystego posiedzenia Senatu PW, na którym odbyły się także promocje 21 doktorów tej uczelni. Sześciu naukowcom nadano stopnie doktora habilitowanego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.