Facebook Google+ Twitter

Nagrody dla Młodych Naukowców EUCYS 2014 zostały rozdane. Polacy wyróżnieni

Uroczysta gala 26. Konkursu Prac Młodych Naukowców odbyła się 23 września na Uniwersytecie Warszawskim. Trzy pierwsze nagrody przyznano reprezentantom Czech oraz Portugalii. Organizatorem konkursu jest Komisja Europejska.

 / Fot. youtube/print screenKonkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS) obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę oraz nauki społeczne i ekonomiczne. Każdy kraj może zgłosić trzy prace. Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap to narodowe eliminacje, a drugi to coroczny europejski finał. W tym roku organizatorem konkursu był Uniwersytet Warszawski, we współpracy z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci oraz Centrum Nauki Kopernik.

Główną nagrodę, czyli 7000 euro otrzymali reprezentanci Czech: Luboś Vozdecky (kategoria: fizyka), który zbadał zjawisko tarcia tocznego, oraz Portugalii: (Mariana de Pinho Garcia i Matilde Goncalves Moreira da Silva (kategoria: biologia) za wykorzystanie ślimaka Lymnaea stagnalis, jako biologicznego wskaźnika zanieczyszczenia wody, a także Joao Pedro Estácio Gaspar Gonçalves de Araújo (kategoria: matematyka) za badanie właściwości tzw. pasów i półkrat.

Drugie miejsce i czek w wysokości 5000 euro otrzymali reprezentanci Bułgarii (matematyka - wielomiany), Irlandii (matematyka - grafy cykliczne) oraz Słowenii (chemia - samoczyszczące się tkaniny).

Trzy trzecie nagrody (3500 euro) powędrowały do zawodników z Litwy, za wyhodowanie kwitnącej jabłoni w probówce, do uczestniczek z Wielkiej Brytanii za opracowanie nowego sposobu diagnostyki nowotworów oraz do uczestników z Niemiec za zbudowanie sześcionożnego robota - podaje onet.pl.

Polacy wyróżnieni

Z trzyosobowego polskiego zespołu wyróżniono Monikę Leończyk i Jerzego Szuniewicza.

Temat, którym zajęła się Monika dotyczył wpływu trzmieli ziemnych na pomidory zwyczajne. Jak udowodniła, dzięki zapylającym kwiaty trzmielom warzywa i owoce mogą być większe. Nagrodą dla Polki jest staż w wyspecjalizowanej agencji badawczej Unii Europejskiej we Włoszech. Natomiast Jerzy Szuniewicz został wyróżniony za opracowanie metody, która pozwala łatwiej wykorzystywać praktycznie splątanie fotonowe. Nagrodą dla Szuniewicza jest wyjazd na przyszłoroczny konkurs INTEL ISEF w Pittsburghu.

W tegorocznym konkursie wzięło udział około stu młodych naukowców z 37 państw. Zaprezentowano 78 projektów. Celem Konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do rozwijania zainteresowań naukowych oraz rozpoczęcia kariery naukowej. EUCYS ma ułatwiać współpracę i wymianę myśli pomiędzy uczestnikami Konkursu oraz starszymi, bardziej doświadczonymi naukowcami.Zobacz także: Młodzi Polacy w konkursie młodych naukowców.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.