Facebook Google+ Twitter

Nagrody Historyczne „Polityki” wręczone

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2009-05-04 14:33

W środę, 28 kwietnia, odbyła się uroczystość wręczenia najstarszej w Polsce nagrody, przyznawanej autorom publikacji dotyczących historii najnowszej Polski, jaką jest Nagroda Historyczna „Polityki”.

Jerzy Jedlicki / Fot. PAP Leszek SzymańskiNagrodę specjalną wręczoną z okazji 50-lecia jej przyznawania, otrzymali historycy z Instytutu Historii PAN: Jerzy Jedlicki, Magdalena Micińska i Maciej Janowski, za książkę „Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918”. Autorzy powyższej publikacji zostali nagrodzeni w kategorii prac naukowych i popularnonaukowych. Książka ich autorstwa omawia genezę i rozwój inteligencji jako warstwy społecznej na ziemiach polskich od połowy XVIII wieku do 1918 roku.

Jerzy Jedlicki zabrawszy głos, tak o książce się wyraził: To jest synteza dotychczasowych dokonań naukowych na tym polu. Mamy wielki dług wobec polskiej historiografii. Mam nadzieję, że książka ta zachęci do dyskusji, że będzie budzić spory, bo najgorszą rzeczą, jaka może spotkać autora, jest cisza.

Nagrodę w kategorii debiut, w dziedzinie prac naukowych i popularnonaukowych, otrzymała amerykańska historyczka Marci Shore, za książkę „Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem”. Powyższa publikacja przedstawia historię polskich intelektualistów, którzy w latach 20. ubiegłego wieku, związali swoje losy z lewicą i wyjechali do „ojczyzny proletariatu”. Bohaterami książki są m.in.: Bruno Jasieński, Stanisław Ryszard Stande, Witold Wandurski, Władysław Broniewski czy Aleksander Wat, którzy bądź zginęli w stalinowskich czystkach lat 30., bądź przeszli piekło sowieckich więzień i zesłań.

W kategorii pamiętniki, relacje, wspomnienia nagrodę otrzymał polski rzeźbiarz i profesor warszawskiej ASP, Stanisław Kulon, za książkę „Z ziemi polskiej do Polski”. Wspomnieniowa książka składa się na dzieje rodziny laureata, która w 1940 roku została deportowana w głąb sowieckiej Rosji. Książka Kulona dotyczy trzech okresów życia: czasu przedwojennej wsi wschodnio-galicyjskiej, wygnania w Związku Sowieckim i powojennej kariery artystycznej. Według jury, na uwagę zasługuje „znakomity bezpośredni styl opowiadania Kulona, a także barwne opisy wielu dramatycznych wydarzeń”. Podczas uroczystości Kulon powiedział: To jest dramat mojej rodziny, ale nie tylko mojej, ponieważ tysiące Polaków wywieziono z Kresów Wschodnich. Ani jedno słowo w tej książce nie jest kłamstwem. Wszystko to widziałem, przeżywałem, a Bóg chciał, że i zapamiętałem.

Zaś nagrodę w dziale wydawnictw źródłowych otrzymał Wojciech Rojek za książkę „Protokoły posiedzeń Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej”. Książka Rojka wpisuje się w ósmy tom wydawnictwa, które - według jury - jest „podstawowym źródłem do dziejów polskiej emigracji politycznej II wojny światowej”.

Nagrody Historyczne „Polityki” po raz pierwszy zostały przyznane w 1959 roku, a wówczas pierwszym laureatem został żołnierz Armii Krajowej Zygmunt Klukowski, za książkę „Dziennik z lat okupacji”.
Laureatami nagrody są również m.in.: Władysław Bartoszewski, Andrzej Garlicki, Andrzej Paczkowski, Franciszek Ryszka, Janusz Tazbir, Marian Brandys, Jacek Kuroń, Daniel Beauvois, Mieczysław Rakowski, jak również Jerzy Eisler.

Tegoroczna uroczystość odbyła się w siedzibie „Polityki”.
Źródło: instytutksiazki.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.