Facebook Google+ Twitter

Nagrody IV rzymskiego festiwalu filmowego rozdane

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-23 21:17

Złotą statuetkę Marka Aureliusza, główną nagrodę IV rzymskiego festiwalu filmowego, otrzymał duński film pod tytułem "Braterstwo" o miłości homoseksualnej w środowisku kopenhaskich neonazistów.

Równorzędną nagrodę publiczność przyznała włoskiemu filmowi "Człowiek , który przyjdzie", o hitlerowskiej masakrze około 800 cywilów pod Bolonią w 1944 roku.

Jury pod przewodnictwem Milosa Formana nagrodziło najbardziej kontrowersyjny film festiwalu. Reżyser Nicolo Donato, Duńczyk o włoskim nazwisku, opowiada w nim o niemal nieprawdopodobnej, jak uważa krytyka, historii miłości dwóch neonazistów.

To samo jury specjalną nagrodą wyróżniło "Człowieka, który przyjedzie" Giorgio Dirittiego, który z kolei za najlepszy film uznała publiczność. Przypomina on o największej masakrze, jakiej Niemcy dopuścili się na trenie Włoch na przełomie września i października 1944 roku. Dwie równorzędne główne nagrody to specyfika rzymskiego festiwalu.

Nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał Włoch Sergio Castellitto, a dla najlepszej aktorki Brytyjka rosyjskiego pochodzenia Helen Mirren, za rolę żony Lwa Tołstoja w filmie Michaela Hoffmana "Ostatnia stacja", o ostatnich dniach życia wielkiego pisarza. Złotego Marka Aureliusza za całokształt twórczości przyznano amerykańskiej aktorce Meryl Streep.] W konkursie nie było tym razem żadnego filmu z Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.