Facebook Google+ Twitter

Nagrody na Festiwalu Filmowym w Cannes 2014

W sobotę 24 maja, przed zamknięciem 67 Międzynarodowego Festiwalu w Cannes ogłoszono listę zwycięzców. Tym razem prognozy nie sprawdziły się.

Afisz Festiwalu w Cannes / Fot. .Przez 10 dni jury obejrzało 18 wyselekcjonowanych filmów. Jury kategorii długiego metrażu wraz z przewodniczącą Jane Campion, którą znamy głównie z reżyserii słynnego filmu Fortepian, ustaliło listę nagrodzonych. Złotą Palmę otrzymał film Winter sleep tureckiego reżysera Nuri Bilge Ceylan. Nagroda zaskoczyła wielu, pomimo, że podkreśla się nobliwą, Bergmanowską atmosferę tego trzygodzinnego filmu, to słychać równie liczne głosy twierdzące, że film jest po prostu nudny.
Prestiżową nagrodę Grand Prix festiwalu w Cannes otrzymał film Le meraviglie, młodej Włoszki Alice Rohrwacher. Jej drugi film, poetycki i melancholijny przedstawia kobietę na tle cichej, monotonnej wsi włoskiej.
Nagrodę najlepszej aktorki otrzymała piękna amerykanka Julianne Moore, za rolę w Maps to the stars, który to film zrealizował Kanadyjczyk David Cronenberg. W filmie u boku Julianne Moore gra Mia Wasikowski.
Nagrodę najlepszego aktora przyznano Brytyjczykowi Timothy Spall, za rolę w filmie Mr Turner, w reżyserii Mike Leigh. Timothy’ego Spall pamiętamy w charakterystycznej roli Winstona Churchill, nie tylko podczas otwarcia Olimpiady w Londynie, ale przede wszystkim z filmu Jak zostać królem. W najnowszym filmie aktor wcielił się w rolę Turnera – słynnego brytyjskiego malarza.
Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymał Amerykanin Bennett Miller za film Foxcatcher. Ten długometrażowy film jest dopiero czwartym i miejmy nadzieję, że nagroda zachęci reżysera do częstszych realizacji filmowych. Foxcatchera przyjęto w Cannes entuzjastycznie i zanosi się na wielkie wydarzenie filmowe.
Nagrodę za najlepszy scenariusz przyznano dwom Rosjanom: Andriejowi Zwiagincew i Olegowi Negin za film pt. Lewiathan. Reżyser filmu, Andriej Zwiagincew został już zauważony na festiwalu w Wenecji, gdzie za Powrót otrzymał Złotego Lwa. Dla scenarzysty Olega Negina – Lewiathan jest trzecim filmem po Elenie oraz Wygnaniu – filmy te reżyserował Zwiagincew.
Nagrodę specjalną jury otrzymały ex aequo : film Mommy w reżyserii Xavier Dolan oraz film Adieu au langage w reżyserii Jean-Luc Godard.
Xavier Dolan, 25-letni reżyser (najmłodszy ze wszystkich festiwalowych konkurentów), otrzymał nagrodę za swój piąty długi metraż. W Mommy jest on nie tylko reżyserem, ale i scenarzystą, aktorem, montażystą, zaprojektował kostiumy i zaangażował się jako własny producent. Wielu krytyków filmowych typowało Dolana na zwycięzcę Złotej Palmy, traktując go jako geniusza kina.
Jean-Luc Godard, legenda francuskiej Nowej fali kina lat pięćdziesiątych, dzisiaj już 83-letni reżyser przedstawił na festiwalu swój 47 film długometrażowy (reżyser ukończył już nawet swój 48 film). Godard, chociaż często podkreśla, że nie interesują go nagrody, to otrzymał ich wiele na różnych festiwalach w trakcie swojej długiej kariery, jednym z nich jest Honorowy Oscar (Governor's Award) w 2010 za całokształt pracy.
Na międzynarodowym Festiwalu w Cannes – w kategorii krótkiego metrażu Jury wraz z przewodniczącym, reżyserem irańskim Abbasem Kiarostami przyznało Złotą palmę Kolumbijczykowi Simon Mesa Soto za 16 minutowy film pt. Leidi. Dwa dodatkowe wyróżnienia otrzymali: 31 letni Francuz, Clément Tréhin-Lalanne za swój pierwszy, 8-minutowy film Aïssa, oraz młody reżyser, Norweg, Hallvar Witzo za film Yes we Love. Witzo został już wcześniej zauważony i wyróżniony nominacją do Oscara 2012, także w kategorii krótkiego metrażu, ale nominację anulowano z powodu wyświetlenia filmu w telewizji przed premierą kinową.

Poza główną kategorią filmów długo i krótkometrażowych, istnieją także inne kategorie. Nagrodę Złotej kamery za debiut filmem długometrażowym, przyznano filmowi Party girl i trzem reżyserom – pani Marie Amachoukeli, pani Claire Burget oraz panu Samuelowi Theis. Troje przyjaciół ma za sobą już liczne, wspólnie realizowane filmy krótkometrażowe, z napisanym razem – tak jak w przypadku Party girl – scenariuszem.

Od 1978 roku w Cannes przyznaje się także nagrody w kategorii Un Certain Regard (UCR), nagradzając długometrażowe filmy – tak zwane – „nietypowe”. Do tej kategorii w tym roku nominowano 20 filmów, a jury pod przewodnictwem argentyńskiego reżysera Pablo Trapero przyznało pięć nagród:
1. Nagrodę „Un Certain Regard” za nowatorskość przyznano filmowi White God w reżyserii Węgra Kornela Mundruczó. Reżyser podkreślał w wywiadach, że do zrealizowania tego filmu zainspirował go południowoafrykański pisarz – J.M. Coetzee.
2. Nagroda jury to Turist, szwedzkiego reżysera, 40 letniego Rubena Ostlund, który ma za sobą niewiele filmów, ale liczne nagrody.
3. Specjalna nagroda „UCR” została przyznana współreżyserom filmu The Salt of the Earth niemieckiemu reżyserowi Wim Wenders oraz Juliano Ribeiro Salgado. Obaj panowie występują w filmie jako narratorzy. Ten dokumentalny film został poświęcony twórczości słynnego brazylijskiego fotografa, Sebastiao Salgado.
4. Nagrodę najlepszego aktora otrzymał 60 letni David Gulpilil za rolę w filmie Charlie’s Country – w reżyserii Rolfa de Heer. Ten aktor i tancerz australijski z pochodzenia Aborygen, zagrał już w ponad dwudziestu filmach długometrażowych.

Następna kategoria nagrodzonych związana jest z fundacją filmową Cinéfondation, a powstała z inicjatywy reżysera Gillesa Jacob dla promowania młodych talentów. Corocznie selekcjonuje się 15-20 filmów tak krótko, jak i średniometrażowych, zaproponowanych przez szkoly filmowe z całego świata. W tym roku jury pod kierunkiem reżysera irańskiego Abbasa Kiarostami (przewodniczył także jury w kategorii krótkiego metrażu) wyselekcjonowało 16 filmów. Pierwsze miejsce zdobyła studentka z University of Texas w Austin – Annie Silverstein za swój krótkometrażowy film dyplomowy „Skunk”.

Przedstawiciele Polski na festiwalu, to dwoje reżyserów, którzy zaprezentowali swoje krótkie metraże – w kategorii „Tydzień krytyków” 15 minutowy film Niebieski pokój w reżyserii Tomasza Siwińskiego, oraz w kategorii „Quinzaine des realisateurs” film Agnieszki Woszczyńskiej pt. Fragmenty. Niestety, Polacy nie zostali nagrodzeni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.