Facebook Google+ Twitter

Nagrody Nobla już wkrótce. Sprawdź, czyje nazwiska obstawiają bukmacherzy

Rozdanie Nagród Nobla zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku, im bliżej do uroczystości, tym większe zainteresowanie nominowanymi. Zaczynają się licytacje, kto ma większe szanse na wygraną i dlaczego.

 / Fot. Gösta Florman, PD-OLD

Kandydaci do Literackiej Nagrody NoblaW tym roku bukmacherzy najgłośniej mówią o nominowanym do Literackiej Nagrody Nobla, Harukim Murakamim, autorze „Norwegian Wood” i „Kafka nad morzem”. Na prowadzeniu umocniła go też nowa, dobrze przyjęta w Japonii powieść „Bezbarwny Tzukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”.

Zaraz po nim pojawiają się Joyce Carol Oates („Amerykańskie apetyty”). Od 20 lat nagrody w tej dziedzinie nie otrzymał autor z Ameryki Północnej. Ten fakt może mieć wpływ na jej wysoką pozycję. Kandydatura Joyce Carol Oates zadziwia wielu krytyków, ponieważ jeszcze nigdy Literackiej Nagrody Nobla nie zdobył autor piszący horrory i thrillery.

Tuż za nią znalazł się węgierski dramaturg i eseista Péter Nádas.

W czołówce znaleźli się też inni znani współcześni literaci, jak Adonis (6. miejsce), Amos Oz (8.), Philipe Roth (9.), Milan Kundera (12.) czy Salman Rushdie (17.). Wydaje się jednak, że wszyscy oni nie mają szans z japońskim pisarzem. Jego notowania wg bukmacherów wynoszą bowiem 3:1, pozostali autorzy plasują się dużo dalej.

Co ciekawe, w zestawieniu znaleźli się również Polacy. Nie daje się im jednak większych szans. Olga Tokarczuk i Adam Zagajewski wyceniani są 100:1.

Pokojowa Nagroda NoblaW tym roku podano rekordową liczbę kandydatów, aż 259 (209 osób indywidualnych i 50 organizacji)! To o 18 więcej niż rekord z 2011r.

Nominacje przychodzą z całego świata, a Komitet Noblowski nie kryje, iż rozdanie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Obecnie wiadomo tylko o 4 kandydatach. Są to: Malala Yousufzai, pakistańska nastolatka, ikona oporu wobec talibów, rosyjska organizacja Memoriał, były prezydent USA Bill Clinton i birmański prezydent Thein Sein.

Zaskakująca nominacjaKontrowersje budzi nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, Edward Snowden. Nikt nie spodziewał się, że po ujawnieniu afery PRISM, dostanie szansę na tę prestiżową nagrodę. Jego kandydaturę zgłosił Stefan Svallfors, jeden z niewielu profesorów, którzy mają prawo zgłaszać do Pokojowej Nagrody Nobla. Argumentuje on, że Snowdena należy uhonorować za „heroiczny wysiłek na rzecz ujawnienia szeroko zakrojonego programu cyberszpiegostwa prowadzonego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego, który został okupiony osobistymi wyrzeczeniami".

Wybór laureata jest procesem bardzo długim, więc jego kandydatura zostanie rozpatrzona jednak dopiero w 2014r.

Pozostałe dziedziny…?Może dziwić fakt, iż niewiele wiadomo o kandydatach z pozostałych dziedzin, czyli z fizyki, chemii, fizjologii i medycyny oraz ekonomii. Nominacje w tych dziedzinach owiane są największą tajemnicą. Nie jest jasne, dlaczego kandydatury są tak ukrywane. Zazwyczaj ujawnia się je dopiero po 50 latach, toteż ciężko zdobyć wiedzę na ten temat.

Harmonogram ogłoszenia laureatów w poszczególnych dziedzinach07.10 - Fizjologia i Medycyna
08.10 - Fizyka
09.10 - Chemia
11.10 - Pokojowa Nagroda
12.10 - Ekonomia

Wyniki będzie można śledzić na stronie Fundacji Nobla.

Wręczenie nagród odbędzie się 10 października w Filharmonii Sztokholmskiej.

Wydaje się więc, że zainteresowanym nie pozostaje nic innego jak obstawiać swoje typy i czekać na uroczystość!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.