Facebook Google+ Twitter

Nagrody „Ubi caritas” wręczone

W Warszawie, podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim, wręczono nagrody "Ubi Caritas" i "Miłosierny Samarytanin". Wręczenie nagród było związane z rozpoczynającym się w niedzielę Tygodniem Miłosierdzia.

S. Gerarda Mikołajczak, piekarz Jan Adam Wszołek z Rzeszowa, Telewizja Polska i Kopalnie Dolomitu w Sandomierzu to tegoroczni laureaci nagrody "Ubi Caritas" (Gdzie Miłość). W uroczystości uczestniczyli m.in. metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, bp Grzegorz Balcerek, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP oraz bp ewangelicko-augsburski Janusz Jagucki.

Nagroda ta jest przyznawana przez Caritas Polska od 2003 r. za współpracę z Caritas. Chodzi o podkreślenie znaczenia działalności podejmowanej przez poszczególne osoby i instytucje. Nagroda "Ubi Caritas" przyznawana jest raz w roku, z okazji Tygodnia Miłosierdzia.

Kapituła "Ubi Caritas" pod przewodnictwem Niny Terentiew przyznała nagrody w trzech kategoriach: "Darczyńca Caritas", "Współpraca z Caritas" oraz "Świadectwo Caritas".

Darczyńcą roku została Telewizja Polska i Kopalnie Dolomitu w Sandomierzu. Firma wybudowała kilka ośrodków szkolno-adaptacyjnych dla dzieci oraz domów pobytu dla osób potrzebujących. Za współpracę z Caritas wyróżnienia otrzymało Polskie Radio, tygodniki "Niedziela" i "Gość Niedzielny", Polska Agencja Prasowa oraz zespół Lombard i firma Instalbud.

Główna nagroda zaś przypadła piekarzowi z Rzeszowa - Janowi Adamowi Wszołkowi, który od wielu lat dostarcza pieczywa do Caritas i w ten sposób wspiera działalność jadłodajni oraz świetlicy dla dzieci, a także Domu Samotnej Matki.

Siostra Gerarda Mikołajczak, nagrodzona w kategorii "Świadectwo Caritas", ponad 30 lat prowadzi domy opieki dla chorych i opuszczonych. Zakonnica należy do zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (serafitki).

W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę "Miłosiernego Samarytanina". Otrzymał ją bp Jan Szarek, prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i emerytowany biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest organizacją pozarządową o charakterze charytatywnym. Zajmuje się tworzeniem i wspieraniem instytucji mających na celu udzielanie pomocy osobom potrzebującym.

W niedzielę 7 października rozpoczyna się w Polsce 63. Tydzień Miłosierdzia. W tym roku będzie przebiegał pod hasłem "Wszyscy jesteśmy powołani do miłości".

źródło: KAI, Caritas.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.