Facebook Google+ Twitter

Nagrody wojewody łódzkiego za innowacje

20 listopada, już po raz czwarty, przyznano w Łodzi Nagrody Gospodarcze Wojewody 2007. Promuje ona innowacyjne patenty łódzkich przedsiębiorców. Rozwiązania laureatów konkurują z najnowocześniejszymi obecnie technologiami w lotnictwie, motoryzacji i energetyce.

W głównej kategorii „Wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii” należało zgłaszać nowe opracowania wyrobu bądź technologii produkcji opatentowane przez polskiego wynalazcę, zespół lub instytut naukowo-badawczy z terenu województwa łódzkiego, w pełni wdrożone do produkcji lub będące w trakcie wdrażania. Kandydaci do Nagrody Gospodarczej Wojewody Łódzkiego w tej kategorii winni spełniać następujące warunki:
- wysoka innowacyjność opracowania,
- wysokie efekty ekonomiczne wynikające z wdrożenia wynalazku,
- wysokie efekty eksportowe wynikające z wdrożenia wynalazku,
- znaczący udział polskiej myśli technicznej,
- szerokie wykorzystanie rodzimych surowców i podzespołów.

Cele
Nagroda jest „wyróżnieniem dla przedsiębiorstw, eksporterów, inwestorów zagranicznych, gospodarstw rolnych i wynalazców, którzy wnoszą znaczący wkład w unowocześnienie i rozwój gospodarki województwa łódzkiego oraz budują pozytywny obraz regionu na tle kraju. Nagroda sprzyja ich promocji, prezentacji i upowszechnianiu działań oraz dróg prowadzących do osiągania sukcesów gospodarczych na rynku polskim i rynkach zagranicznych. Jest też podziękowaniem za znaczący wkład w rozwój gospodarczy województwa łódzkiego. Ma ona charakter honorowy, nie wiąże się z gratyfikacją finansową” – informuje regulamin.

Nagroda główna w kategorii „Wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii”

Przypadł grupie naukowców Politechniki Łódzkiej z Instytutu Inżynierii Materiałowej (Wydział Mechaniczny). 12-osobowy zespół w składzie: dr inż. Radomir Atraszkiewicz, dr inż. Konrad Dybowski, dr inż. Marek Górecki, dr inż. Łukasz Kaczmarek, dr inż. Łukasz Kołodziejczyk, dr inż. Adam Krasiński, dr inż. Robert Pietrasik, dr inż. Adam Rzepkowski, mgr inż. Antoni Rzepkowski, dr inż. Dariusz Siniarski i mgr inż. Emilia Stańczyk-Wołowiec pracowała pod kierunkiem prof. Piotra Kuli. Opracowali docenioną w świecie „Technologię nawęglania wyrobów stalowych przy obniżonym ciśnieniu wraz z metodą komputerowego projektowania parametrów warstwy nawęglonej”. Będzie miała zastosowanie w lotnictwie, motoryzacji, energetyce i przemyśle narzędziowym. Rozwiązanie jest unikatowe w skali świata.

Wyróżnienia w kategorii „Wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii” otrzymali:

1. Łódzki Instytut Bezpieczeństwa i Technologii „Moratex”
Placówka ta jest bardzo ceniona za realizację prac naukowo-badawczych nad wyrobami przeznaczonymi do ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Jej odbiorcami są głównie policja, straż pożarna i graniczna oraz wojsko. Firma została uhonorowana za opracowanie i wdrożenie do użytku zestawu przeciwuderzeniowego nowej generacji. Wydatnie zwiększa on bezpieczeństwo pracy funkcjonariuszy oddziałów prewencji policji. Nagrodę odebrała dyrektor przedsiębiorstwa - dr inż. Elżbieta Witczak.

2. Instytut Włókiennictwa w Łodzi
Zasłużona placówka badawczo-naukowa przemysłu lekkiego działa od 1945 r. Nagrodzono ją za opracowanie dzianin przeznaczonych do szycia letnich, rekreacyjnych ubrań dziecięcych. Materiał ten ma certyfikowane właściwości barierowe. Osobę noszącą ubranie uszyte z tej jedno- lub dwuwarstwowej dzianiny chroni przed promieniami UV i rozwojem mikroorganizmów.

3. Amepox Microelectronics LTD
To producent specjalistycznych materiałów wykorzystywanych w przemyśle budowlanym, elektronicznym, mikroelektronicznym oraz nanotechnologiach. Zespół badawczy, jako jeden z dwóch na świecie, jest w stanie oferować kontrahentom srebro o średnim wymiarze 3-8 nanomilimetrów. Wyrób umożliwia opracowywanie przewodzących elektrycznie atramentów mogących wykonywać ścieżki przewodzące w obwodach elektrycznych. Konsekwencją tego wynalazku jest łatwiejsza miniaturyzacja komputerów i telefonów komórkowych.

Nagroda promuje nowe rozwiązania także w innych kategoriach
Uroczystość wręczania odbyła się w sali widowiskowej Politechniki Łódzkiej. Oprócz głównej kategorii „Wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii” konkurowano także w 7 innych – „Polskie Przedsiębiorstwo”, „Średnie Polskie Przedsiębiorstwo”, „Małe Polskie Przedsiębiorstwo”, „Mikroprzedsiębiorstwo”, „Eksporter”, „Gospodarstwo Rolne” oraz „Inwestycja Zagraniczna w Województwie”. Nominowanych było 16 firm i instytucji, nagrodzono 12.

Kandydatury

Kandydatury zgłaszać mogą jednostki samorządu terytorialnego, ośrodki doradztwa rolniczego, organizacje samorządu gospodarczego, wyższe uczelnie, fundacje, stowarzyszenia oraz redakcje prasowe, radiowe i telewizyjne. Każda upoważniona jednostka ma prawo zgłosić do trzech kandydatur w każdej kategorii. Zanim zaproponuje się firmę trzeba uzyskać zgodę jej właściciela. Wnioski składa się w sekretariacie Urzędu Wojewódzkiego gdzie są one rejestrowane i sprawdzane pod względem formalnym. Procedurze kwalifikacyjnej poddawane są tylko te, które spełniają wymogi formalne. Dokumentacja oceniana jest przez Kapitułę Nagrody Gospodarczej. Ciało to powołuje wojewoda. Również on ostatecznie zatwierdza nominacje laureatów.

Tegoroczni laureaci:
http://www.p.lodz.pl/IIM/
www.moratex.eu
www.iw.lodz.pl
www.amepox.com.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.