Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27388 miejsce

Nagrody „Znak dobra” wręczone

W Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu 12. stycznia można było poznać laureatów konkursu imienia zmarłej ponad 2 lata temu red. Romy Brzezińskiej-Lajborek. Podczas uroczystości przybliżono jej sylwetkę oraz opowiedziano o wynikach pracy nagrodzonych dziennikarzy.

Na plakacie promującym uroczystość widnieje wizerunek Romy Brzezińskiej-Lajborek / Fot. Małgorzata MrozekNagrody „Znak dobra” przyznawane są od 2 lat dziennikarzom, którzy poruszali tematy niezwykle ważne. Dotyczące kwestii społecznych i przynoszące realne efekty. Organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy w Poznaniu. W kapitule nagrody zasiadają przedstawiciele redakcji: ,,Głosu Wielkopolskiego”, poznańskiego oddziału ,,Gazety Wyborczej”, poznańskiej TV, Radia Emaus, „Przewodnika Katolickiego”, a także przedstawiciel Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz Katarzyna Lajborek (przewodnicząca) i Andrzej Lajborek.

Przedstawiciele Kapituły / Fot. Małgorzata MrozekPodczas uroczystości wspominano Romę Brzezińską-Lajborek. Przyjaciółka opowiadała o niej jako o kobiecie niezwykle towarzyskiej. Romana Brzezińska uwielbiała podróże, długie rozmowy, w Poznaniu studiowała technologię żywności. Przez ostatnie lata swojej dziennikarskiej kariery pisała dla „Gazety Poznańskiej”. Zmarła w wieku 51 lat. Na jej pogrzebie ks. dr Paweł Deskuj powiedział, że była jedynym dziennikarzem, który wiedział, czym różni się prałat od kanonika. Jako osoba wierząca i doskonale znająca się na sprawach Kościoła, była niezwykle otwarta na dobro, o którym pisała i na rzecz którego działała.

Kto został nagrodzony?

Nagrodę za akcję "Pogotowe anielskie" odebrała Joanna Żarnoch-Chudzińska, zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej w Poznaniu / Fot. Małgorzata MrozekW tym roku, na trzecim miejscu znalazły się ex - aequo dwa zespoły Gazety Wyborczej. Pierwszy z nich zasłużył na wyróżnienie akcją - „Pogotowie anielskie” - prowadzoną od dwóch lat. Akcja polega na tym, że dzieci wykonują anioły, które nabywają czytelnicy. Za uzyskane w ten sposób pieniądze podopieczni „Pogotowia” kupują to, co jest im potrzebne. Opiekunem przedsięwzięcia jest red. Katarzyna Kolska. Zdaniem Kapituły to akcja, która wzrusza i przynosi wiele pożytku.

Przedstawicielka drugiego nagrodzonego zespołu Gazety Wyborczej / Fot. Małgorzata MrozekKolejny zespół w składzie: Jacek Wilczak, Natalia Mazur, Sylwia Wilczak, Agnieszka Linke przeprowadził akcję „Uratujmy stuletni wiąz na placu Wolności!”. - Na jednym z ostatnich starych drzew na placu Wolności pojawił się ostatnio zielony krzyżyk. To oznacza, że w najbliższym czasie wiekowy wiąz zostanie wycięty. Apelujemy: uratujmy to drzewo” - pisali. W efekcie akcji, drzewo ocalało jako znak dobra, a dziennikarze zostali nagrodzeni nagrodą.

Nagrodę odbiera Anna Staśkowiak / Fot. Małgorzata MrozekDrugie miejsce przypadło Annie Staśkowiak za akcję pomocy płynącej z Podola do wsi Żółkiew. Anna Staśkowiak wielkim sentymentem darzy wschodnie kresy, dlatego organizuje konwoje, zbiera dary i opowiada mieszkańcom Podolan o życiu w Żółkwi. Dzięki tym działaniom Żółkiew i Podolany stały się jakby bliźniaczymi dzielnicami.

Laureatka konkursu - Anna Kopras-Fijołek / Fot. Małgorzata MrozekLaureatką konkursu została autorka cyklu tekstów poświęconych ciężko chorym dzieciom – Anna Kopras-Fijołek, z Gazety Jarocińskiej. Te artykuły unieśmiertelniły dzieci, pomogły spełnić ich marzenia, a także wsparły ich rodziny. Dzięki tekstom, obce wcześniej osoby oferowały pomoc, np. oddawały krew. Dziennikarka, wzruszona podczas przemówienia do łez, podkreśliła, że nieprawdziwy jest stereotyp „złej młodzieży”. Z chłopcem, o którym pisała, do ostatnich chwil byli młodzi ludzie, którzy dawali mu siłę i nadzieję.

O oprawę muzyczną zadbał chór SCHOLA CANTORUM GULTOVIENSIS pod dyrygenturą Karoliny Piotrowskiej-Sobczak / Fot. Małgorzata MrozekNa zakończenie wystarczą piękne słowa Anny Kopras-Fijołek - "Dawanie dobra może być źródłem ogromnej radości i może dawać siłę do tego, żeby czynić dobro dalej."

Przybyli na uroczystość dziennikarze z uśmiechem i podziwem nie tylko wspominali Romę Brzezińską, ale także burzą oklasków pokazali, że doceniają „następców” swojej zmarłej przedwcześnie koleżanki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

wzruszyłam się (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elegancki artykuł. +!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.