Facebook Google+ Twitter

Nagrodzona Helga Hirsch

"Zwycięstwo Solidarności i upadek sowieckiego imperium byłyby znacznie trudniejsze, gdyby nie pomoc wielu ludzi dobrej woli z całego świata. To oni w latach 80. organizowali ofiarnie działające komitety wsparcia Solidarności i - szerzej - opozycji demokratycznej w Polsce. Z całego świata docierała do nas pomoc... Europejskie Centrum Solidarności, w XXX-lecie powstania wielkiego ruchu społecznego, chcąc podziękować wszystkim obcokrajowcom, którzy wspomagali Polskę w jej trudnej walce o wolność i demokrację, postanowiło ustanowić specjalny Medal Wdzięczności"

Helga Hirsch, niemiecka dziennikarka, na wniosek W. Pronobisa i decyzją kapituły została uhonorowana przez Prezydenta RP Medalem Wdzięczności.

"Czy to niezręczność?"


Helga Hirsch jest niemiecką dziennikarką i publicystką. Studiowała germanistykę i politologię. W latach 1989-1995 była warszawską korespondentką tygodnika "Die Zeit". Od 1979 działała na rzecz polskiej opozycji. Dzisiaj należy do wielkich sympatyczek E.Steinbach i jej ideologii.
W latach działania polskiej opozycji przesyłała wiadomości o jej sytuacji do zachodniej prasy. To dzięki tym informacjom Zachód wiedział o tym, co dzieje się w Polsce. To dzięki przewiezionej przez nią polskiej prasie podziemnej, zyskaliśmy poparcie części polityków niemieckich i niemieckich obywateli, którzy starali się nam pomagać. Dzisiaj H.Hirsch nie lubi Polaków. Już w 1991 roku w wywiadzie dla "Polityki" wyjaśniła dlaczego przestała nas lubić. Otóż wg niej staliśmy się antysemitami, ksenofobami i cechuje nas brak obiektywizmu. Wyrazem tego jest brak w Polsce debaty o polskiej winie. (Chodzi o czasy po 1945 r.przyp. autora).
Helga Hirsch jest autorką dwóch książek o bardzo wymownej tematyce, książek, w których opisuje wojenne i powojenne losy trzech narodów dotkniętych wojną: Polaków, Żydów i Niemców. Nie ukrywając niemieckich zbrodni, kładzie nacisk na polski nacjonalizm. Podważa również pogląd obarczający tylko Niemców winą za wojenną golgotę. Według jej przekonań drogą do normalności w stosunkach polsko-niemieckich, jest przede wszystkim upamiętnienie "niemieckich krzywd". Jest zwolenniczką budowy berlińskiego centrum upamiętniającego cierpienia niemieckich wysiedlonych , zapominając, że deportacje jej rodaków to efekt wywołanej przez Niemców wojny. Często w swoich wypowiedziach zarzuca Polakom niechęć do rozliczenia się z przeszłością. Chociaż mówi również o swoich rodakach: "Mówiąc o Niemcach, ostatnich ofiarach wojny nigdy nie zapomniałam, że to oni są jej sprawcami". Wspiera działania E. Steinbach, podziela jej poglądy i uczestniczy we wszystkich uroczystościach Związku Wypędzonych.

Decyzja Prezydenta


"Rzeczpospolita" zaprotestowała przeciwko przyznaniu Hirsch Medalu Wdzięczności. Prezydent RP B. Komorowski nie widział uzasadnienia do zmiany decyzji kapituły i mimo wielu protestów i negatywnych stanowisk wręczył pani Hirsch medal Europejskiego Centrum Solidarności. W. Bartoszewski powiedział: "ale teraz dostaje medal za określone zasługi w konkretnym czasie". Tylko czy te dawne "zasługi" nie są zbyt małe do jej obecnych "zasług" na rzecz Polaków?
"Każdy ma prawo do swej życiowej drogi"(W. Bartoszewski). Owszem każdy ma do tego prawo, tylko nie każdy za tę drogę musi być bezwzględnie nagradzany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (35):

Sortuj komentarze:

Marta ja byłam zaszokowana tym, że prof. Pronobis był inicjatorem tego wyróżnienia dla H. Hirsch
Robert ja tez miałam wiele okazji popatrzeć na Salony i tylko mogę przytaknąć twoim słowom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paweł ale ''pochwaliłeś elity''. Z autopsji widziałem na kilku turniejach tenisa w Warszawie , że sztućce to bardziej kojarzą im się ze sztucerem. Widoki tak groteskowe że aż warte opisania. Niemcy nas bardzo kochaja ale tylko wtedy gdy już wyjęli z Nas ""bagnet''

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marta wkrótce mam dostać jakieś dokumenty w tej sprawie. Zresztą napisałam do prof. Pronobisa. Jak dostanę jakieś wiadomości, którymi będę mogła się podzielić to z pewnością o tym napiszę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tutaj można zapoznać się z pełnym składem kapituły: http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5147452,00.html
Chyba dla każdego, kto zna biografię prof. Pronobisa, ta rekomendacja była zaskoczeniem. Chętnie przeczytałabym uzasadnienie wniosku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kazimierzu czy dzisiaj też pan uważa, że wręczając H. Hirsch medal, Prezydent postąpił zgodnie z oczekiwaniami WIELU Polaków?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Analizując wczorajszy głos J.Kaczyńskiego z działaniami rządu i prezydenta nie dziwię się,że taki stanowczy bo jakże inaczej walczyć o Polskę. Polskojęzyczne media sprzyjają wiadomo swoim racjom,a kto ma bronić szarego obywatela? Reaktywowany wczoraj front jedności narodu nie zamierza troszczyć się o wyborców lecz żeby być dobrze postrzegany przez związek europejski. Brzydzę się jak obserwuję taką spolegliwość wobec nie przychylnych nam "sojuszników". Taki scenariusz już był realizowany za moich czasów. Młodzi znają to tylko może z opowieści swoich rodziców bo w podręcznikach historii jest trochę przeinaczone. Ty Magdo chyba na temat historii masz większą wiedzę więc nie będę wchodził w twoje kompetencje. Przy okazji pozdrawiam Roberta i cieszę się,że został przywrócony - choć uważam,że nie powinno się karać bezmyślnie ludzi za ich poglądy. Nie "otake" Polskę walczyliśmy przed 30-laty panowie WYDAWCY.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robert dzięki za poparcie , tylko proszę nie używaj takich słów, bo znowu Cię zablokują. Tu nikt nie podejmie dyskusji o temacie tylko o komentarzach i znowu będziesz miał kłopot. Szkoda zdrowia na denerwowanie się kimś kto nie ma odwagi pokazać swojej twarzy.
A jeżeli chodzi o temat to zobacz jak się teraz wykręcają. Dojdzie do tego , że sama sobie przyznała ten medal . Ciekawi mnie co teraz czuje mój prof. W. Pronobis.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magda nie odnoś się do anonimów!! Masz swój Poziom a ,że kogoś to uwiera to jakby powiedział Komendant '' Jebał go pies''

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jarosław Kałucki w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" pisze:" - Tak jak kiedyś była zaangażowana (dot. Helgi Hirsch), działając na rzecz polskiej opozycji, za co słusznie teraz zostaje odznaczona, tak później intensywnie wspierała niemieckich wypędzonych z ojcowizny i zajęła się polskimi zbrodniami na Niemcach podczas wypędzeń- napisała w oświadczeniu Erika Steinbach." No to wszystko, teraz "niektórzy ostro reagują" na to oświadczenie. Trzeba było zastanawiać się nad tym wcześniej. Teraz można myśleć , że ci wszyscy, którzy przyczynili się do nagrodzenia Hirsch myślą tak jak Steinbach. Ciekawe kogo jeszcze obdarzono tą wdzięcznością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeusz, jeszcze jedno , nigdy nie otwierałam strony www.rp.pl.- podanej prze kogoś tam , ale zaraz to zrobię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.