Facebook Google+ Twitter

Najbardziej najeżona komedia roku

11 marca w kinach pojawi się ekranizacja komiksowego przeboju o przygodach Jeża Jerzego. Postaciom swojego głosu użyczyli m.in.: Borys Szyc, Maria Peszek, Maciej Maleńczuk i Michał Koterski.

 / Fot. Plakat promujący film o dzielnym jeżuJeża Jerzego zna każdy polski miłośnik komiksu. Ta najbardziej niepoprawna politycznie zwierzęca postać ma już 15 lat. Stworzyli ją Rafał Skarżycki (odpowiedzialny za scenariusz) i Tomasz Leśniak (rysunki). Początkowo komiks ukazywał się w magazynie "Ślizg". Od 2002 przygody niebanalnego jeża wydawane są w formie albumu, który zdecydowanie nie jest pozycją dla najmłodszych. Komiks ocieka przemocą i wulgaryzmami, a w szczególności wszechobecną erotyką.

Kim jest Jeż Jerzy?

Z pewnością nie jest słodkim zwierzątkiem z jabłuszkiem na grzbiecie. Tytułowy bohater określany jest "wrogiem publicznym numer jeden". Walczył już bowiem z Młodzieżą Wszechpolską, skinheadami, dresiarzami, ekologami, policjantami, moherami oraz polską popkulturą. Na celownik brał także autentycznych bohaterów życia codziennego - Andrzeja Leppera i Grzegorza Kołodko. Jerzy to wyjątkowy jeż, który nie dość, że mówi i posiada mnóstwo ludzkich cech, jest totalnym luzakiem. Jego styl bycia (deskorolka, odwrócona czapka z daszkiem) wyraźnie nawiązuje do subkultury skate'owskiej. Jest uzależniony od alkoholu i narkotyków. Kpi z autorytetów. Mimo powodzenia wśród kobiet, korzysta z usług prostytutek.

Zróbmy film!

Oryginalny tytuł filmu, którego premierę już kilkukrotnie przekładano, brzmi "Jeż Jerzy: The Movie". Na jego realizację zdecydowało się studio Paisa Films. Dla oddania ducha komiksu, wykorzystano w nim komputerową animację wycinankową i technikę 3D. Scenariusz napisał scenarzysta całego komiksu, Rafał Skarżycki. Za reżyserię odpowiedzialne są aż trzy osoby: Wojtek Wawszczyk, Tomasz Leśniak (rysownik komiksu) i Jakub Tarkowski. Muzyką zajął się Jacek "Budyń" Szymkiewicz z zespołu Pogodno, który stoi m.in. za nowym brzemieniem Moniki Brodki. Niecenzuralną piosenkę, do której nakręcono teledysk promujący film, wykonują dwaj polscy raperzy: Sokół i Ero. Dystrybutor filmu (Monolith Films) nie wyraził zgody na ocenzurowanie klipu.

Zobacz zapowiedź filmu:
Gwiazdorski dubbing

Główny bohater będzie mówił głosem Borysa Szyca. Z kolei Sokół (raper zespołu WWO) i Michał Koterski będą odpowiedzialni za Stefana i Zenka, czyli prawdopodobnie najbardziej znaną polską parę skinheadów. Yolę, czyli dziewczynę, która chętnie zdradza swojego męża z Jerzym, zagra Maria Peszek.

Prestiżowa nominacja

Na początku lutego, film otrzymał nominację w kategorii "Międzynarodowa Premiera", jednego z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w USA - South By Southwest. To prawdziwe interaktywne święto muzyki i filmów niezależnych. Odbywa się każdego roku z początkiem wiosny w Austin w Texasie. Obok animacji z Polski, w kategorii tej nominowano także produkcje z Argentyny, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.