Facebook Google+ Twitter

Najbardziej rozpowszechnione szkodliwe programy sierpnia 2008

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-09-03 11:10

Firma Kaspersky Lab przekazała nam informacje na temat szkodliwych programów, które najczęściej atakowały komputery użytkowników internetu w sierpniu 2008 r.

Po dwóch miesiącach analizowania danych zebranych przy użyciu technologii Kaspersky Security Network analitycy z Kaspersky Lab zaobserwowali znaczące zmiany wśród najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów. W pierwszej tabeli podane liczby określają odsetek komputerów, na których wykryto zagrożenia.

1 / Fot. Kaspersky LabPomimo zmian, lider z poprzedniego miesiąca - Trojan DNSChanger.ech, pozostał na szczycie rankingu. Poziom jego rozpowszechnienia jest ponad trzykrotnie większy niż w przypadku programu znajdującego się na drugim miejscu. Oznacza to, że DNSChanger spowodował całkiem poważną epidemię, która dała się we znaki przede wszystkim użytkownikom z krajów z Europy Zachodniej.

W najnowszej odsłonie listy pojawiło się 16 nowości. Wśród nich interesująca jest grupa sześciu trojanów-downloaderów, które zajmują od 3 do 8 miejsca. Poprzez uniemożliwienie tym trojanom wykonania ich podstawowego zadania, czyli pobierania szkodliwego kodu z Internetu, produkty Kaspersky Lab zablokowały także masowe pobieranie innych niebezpiecznych aplikacji na komputery użytkowników.

Wyróżniają się także programy adware mające postać obiektów Browser Helper Object. Liczebność tych GNU Free Documentation License, http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Virus_ordinateur.jpg / Fot. Luc Alquieraplikacji jest związana z tym, że Internet Explorer - przeglądarka, dla której zaprojektowano ten adware - cieszy się ogromną popularnością. Statystyki z ubiegłego miesiąca zawierały cztery klasy szkodliwego i potencjalnie niechcianego oprogramowania (TrojWare, AdWare, VirWare oraz MalWare). W sierpniu pozostały tylko dwie: TrojWare oraz AdWare.

W sierpniu na komputerach użytkowników wykryto łącznie 28 940 różnych szkodliwych i potencjalnie niebezpiecznych programów. Jest to wzrost o ponad 8 000 w porównaniu w lipcem i wskazuje na znaczne zwiększenie się liczby zagrożeń, które krążą w Internecie. Drugi ranking przedstawia liczby dotyczące najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów spośród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów.

 / Fot. Kaspersky LabZmiany na drugiej liście są mniej dramatyczne - tylko 7 nowości. Jednak dość duże ruchy nastąpiły w czołówce - lider z ubiegłego miesiąca (Virut.q) spadł aż o 13 miejsc a Fujack.ap całkowicie wyleciał z zestawienia po lipcowym spadku z drugiego miejsca na ostatnie. Niespodziewany sierpniowy lider okazał się być robakiem, który po raz pierwszy został wykryty w roku 2001. Teoretycznie program ten powinien już dawno wyginąć w ruchu internetowym, jednak tak się nie stało: robak Nimda jest ciągle aktywny i obecny w tych samych plikach, które analitycy z Kaspersky Lab wykrywali w latach 2001-2002.

Pojawienie się trojana DNSChanger.ech na drugim miejscu jest także warte zauważenia. Oznacza to, że szkodnik ten ciągle modyfikuje własny kod i może istnieć w wielu postaciach na różnych komputerach.


Autor: Piotr Kupczyk, dyrektor działu prasowego Kaspersky Lab

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.