Facebook Google+ Twitter

Najbardziej wartościowe kluby: na czele Manchester United

"Czerwone Diabły" po raz kolejny otworzyły ranking przygotowany przez magazyn "Forbes". W porównaniu z ubiegłym rokiem wartość zespołu należącego do amerykańskiego biznesmena Malcolma Glazera wzrosła o prawie 400 mln dolarów, do 2,23 mld.

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery kluby piłkarskie, cztery z amerykańskiej NFL i dwa z MLB. Z pozostałych dyscyplin, świat Formuły 1 reprezentuje zajmujące 15 miejsce Ferrari, wyceniane na 1,1 mld, na 35 miejscu plasuje się Los Angeles Lakers, które - jak podkreślają autorzy raportu - ma największą telewizyjną audiencję ze wszystkich zespołów NBA.

Jeszcze w tym roku Man Utd ma zadebiutować na nowojorskiej giełdzie. Władze klubu szacują, że dzięki sprzedaży akcji na parkiecie mogą zyskać do 100 mln dolarów, które prawdopodobnie zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia sięgającego ponad 660 mln dolarów.

Analitycy są dość sceptyczni co do tej inwestycji. Wskazują na niewielki potencjał wzrostu, niepewność dochodów uzależnionych od wyników i wysokie koszty utrzymania klubu. Po stronie plusów wymienia się rosnącą wartość rynku praw transmisyjnych, długoletnie kontrakty sponsorskie (United jako jeden z pierwszych zespół sprzedał powierzchnie koszulek treningowych. Reklamuje się na nich niemiecka firma kurierska DHL), ogromną rzeszę sympatyków na całym świecie i stały wzrost zainteresowania Premier League na kontynencie azjatyckim.

Pierwsza dziesiątka rankingu Forbes'a:

1. Manchester United
(piłka nożna) - 2,23 mld
2. Real Madryt (piłka nożna) - 1,88 mld
3. New York Yankees (baseball) i Dallas Cowboys (futbol amerykański) - 1,85 mld
5. Washington Redskins (futbol amerykański) - 1,56 mld
6. Los Angeles Dodgers (baseball) i New England Patriots (futbol amerykański) - 1,40 mld
8. FC Barcelona (piłka nożna) - 1,31 mld
9. New York Giants (futbol amerykański) - 1,30 mld
10. Arsenal Londyn (piłka nożna) - 1,29 mld

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Witold
  • Witold
  • 17.07.2012 14:35

Cała piłka jest przepłacona - przepłaceni są piłkarze, trenerzy, telewizje bulą kasę jakby nie wiadomo co to było. Przecież Ronaldo nie jest warty "stówkę". Wójcik wprawdzie gadał kasa misiu kasa, ale chyba nie wszyscy maja takie podejście, nie? Po co byle grajek ma się zasuwać, jak za dwa lata gry może nic nie robić do końca życia. Niedługo ten cały system pęknie, bo ile można ładować kasiory. Za moich czasów (dorastałem w latach 70.) to grali, żeby przetrwać, żeby tylko się utrzyamć.. .

Komentarz został ukrytyrozwiń
tealc
  • tealc
  • 17.07.2012 13:17

to bln czy mld?? Według tego co zostało napisane w tym artykule Malcolma Glazera powinien bezapelacyjnie zajmowac 1 miejsce najbogatszych ludzi na świecie... gdzie do 2,23bln (samego ManU) porównywać chociażby "bidulka" Gates-a.. i jego skromne 61mld dolców - oj Bartoszu popraw sie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.