Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

753 miejsce

Najbogatsi na Podhalu: Curuś, Stoch, Wojas i... długo nic

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-07-02 15:09

29 mieszkańców powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego zarobiło w ubiegłym roku co najmniej milion złotych.

29 - tylu mieszkańców powiatów nowotarskiego (21) i tatrzańskiego (8), którzy zarobili w ubiegłym roku co najmniej milion złotych brutto - wynika ze statystyk urzędów skarbowych w Nowym Targu i Zakopanem. Rekordzista zarobił grubo ponad 5 mln zł. Najbogatszym góralem, jak wynika z rankingu Stu Najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost", jest Adam Bachleda Curuś, który zajął 70. pozycję na liście. Jego aktualny majątek wyceniony jest na 250 mln zł. Curuś to były burmistrz Zakopanego (1995-2001). Jak podaje tygodnik, zaczynał od produkcji oprawek do okularów korekcyjnych. Do ogromnego majątku doszedł inwestując w nieruchomości w Polsce i za granicą. Ma ich ponad sto, w tym m.in. pensjonat Kryształ i hotel Wersal, czy port na Mazurach. "Posiada też 15 ha gruntów inwestycyjnych i budowlanych w Zakopanem i gminie Kościelisko (ich wartość przekracza 85 mln zł) oraz około tysiąca hektarów gruntów rolnych w północnej Polsce. Poza tym jest właścicielem i udziałowcem kilku spółek. Bachleda osiąga kilka milionów dolarów zysku rocznie" - podaje Wprost. Jego majątek rośnie z roku na rok. Tylko w latach 2004-2006 podniósł jego wartość o 50 mln zł

70 mln w dwa lata


Tuż za Bachledą-Curusiem, na 79. miejscu rankingu, uplasował się drugi zakopiańczyk, Andrzej Stoch, z majątkiem wartym 230 milionów złotych. Interesy idą mu lepiej niż byłemu burmistrzowi Zakopanego. W ciągu ostatnich dwóch lat swój majątek powiększył ze 160 do 230 mln zł. "Pierwsze większe pieniądze zarobił w wieku 17 lat na hodowli świń. Większość zysków zainwestował w handel włoskim obuwiem. Po pożarze w hurtowni założył sieć piekarni. W drugiej połowie lat 80. w Zakopanem tylko u niego można było nabyć chleb w wolne soboty. (...) Jego własnością są m.in. hotele Panorama i Morskie Oko, restauracje Gubałówka, Kolorowa i Jędruś, zajazd Kuźnice, punkty gastronomiczne pod Wielką Skocznią i w Zakopanem, dom wczasowy Salamandra, osada turystyczna nad Zalewem Czorsztyńskim. W 2005 r. dochód należącej do Stocha grupy Angela wyniósł 3 mln zł"- podaje prestiżowy tygodnik.

Buty i miliony

Najbogatszym mieszkańcem powiatu nowotarskiego jest z kolei Wiesław Wojas, właściciel znanej w kraju firmy produkującej obuwie. Tygodnik "Wprost" umieścił go na 100. miejscu listy najbogatszych Polaków. Jak podaje tygodnik, Wojas jest dziś największym producentem obuwia w Polsce, wspólnie z firmą dystrybucyjną Wojas Trade wypuszcza na rynek prawie milion par obuwia rocznie . Wojas jest m.in. właścicielem hoteli Grand Hotel Stamary i Skalny w Zakopanem. Jest również głównym sponsorem i właścicielem klubu sportowego Wojas/Podhale w Nowy Targ. W 2004 r. majątek Wiesława Wojasa szacowano na 110 mln zł, rok później na 120, dziś wyceniany jest na 165 mln zł.

Jak mówi Zdzisław Cięciel, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu, milionerzy najczęściej korzystają z atrakcyjnego podatku liniowego - 19 proc. Płacą mniejszy podatek, nie mogą jednak korzystać z wielu ulg. Z takiej formy rozliczenia skorzystać może każdy, lecz najbardziej opłaca się to, gdy roczne dochody dochodzą do 80 tys. zł, wówczas bowiem próg podatkowy wynosi 40 proc.
Robert Miśkowiec/Gazeta Krakowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

server
  • server
  • 19.03.2012 05:10

W córce takiego bogacza to się można do szalenstwa zakochac, wcale nie dla majatku, ale z samej milosci i zostawic wszystko i wszystkich, zeby sobie nowe bogatsze zycie zafundowac, miec te najwazniejsze w zyciu dutki, wiwat podwojna moralnosc!

Komentarz został ukrytyrozwiń
observator
  • observator
  • 27.08.2010 10:11

No wszystko ładnie, pięknie ale nikt nie mówi ile problemów mają Ci ludzie i jaka ciąży na nich odpowiedzialność i niebezpieczeństwo. Nikt nie wspomina o próbach porwania dzieci, groźbach itp. próby wyłudzenia pieniędzy. To jest największy problem zamożnych ludzi, na każdym kroku musisz być czujny i przewidywać do przodu co się wydarzy.. Dzieci pod ciągłą ochroną.. nie wiem czy to takie fajne życie jest.. fajnie mieć dużo kasy ale za jaką cenę... mimo wszystko podziwiam ludzi którzy mają łeb na karku i wiedzą jak pieniądze robić.. zawistni powiedzą: pierwszy milion ukradli, później z górki.. ale to są ludzie którzy g...o mają i są zawistni. Jak ktoś ma pieniądze nie znaczy to od razu że musi kraść. Według mnie to są uczciwi ludzie którzy doszli do fortuny własnymi siłami. Podziwiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.