Facebook Google+ Twitter

Najcenniejszy skarbiec świata

Powstał właśnie na arktycznej wyspie Svalbard na północnym Atlantyku. Będą w nim przechowywane… nasiona zbóż z całego świata.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. AKPASkarbiec został wybudowany w głębi arktycznej góry, na głębokości ponad 100 metrów pod powierzchnią ziemi. Składa się z trzech sal, każda ma 6 metrów wysokości, 10 metrów szerokości i 25 metrów głębokości. Daję to łączną powierzchnię około 5 000 metrów sześciennych. Skarbiec stanowi ochronę przed wszystkimi możliwymi katastrofami, włączając w to trzęsienie ziemi, czy atak nuklearny. Na razie znajduje się w nim 300 000 próbek nasion ze 104 krajów świata, choć docelowo ma przechowywać około 3 miliona próbek ziaren różnych gatunków roślin, reprezentujących praktycznie każdy rodzaj zbóż na naszej planecie.

Nasiona są przechowywane w stałej temperaturze -18º C, dzięki czemu zachowują swoje właściwości kiełkowania przez wiele lat. Część nasion ma wielkość ziarenek piasku, a część osiąga wymiary orzechów kokosowych. Różne nasiona mają również różną trwałość przechowywania. I tak przykładowo ziarna groszku w stanie zamrożonym zachowają swoje właściwości przez kilkadziesiąt lat, podczas gdy słonecznik zachowuję zdolność do kiełkowania nawet przez kilka wieków.

Powstanie „Globalnego Skarbca Nasion” jest efektem współpracy norweskiego rządu z funduszem ONZ, Global Crop Diversity Fund. Celem powstania tego swoistego „banku danych” jest ochrona genetycznej różnorodności roślin uprawnych z całego świata. Staję się to szczególnie ważne w obliczu zachodzących zmian klimatycznych na kuli ziemskiej, przede wszystkim globalnego ocieplenia. Choć nasiona są już przechowywane w licznych bankach genów, to z uwagi na różnorodne zagrożenia w wielu miejscach na świecie (problemy z zapewnieniem odpowiednich warunków do przechowywania zasobów, ryzyko konfliktów zbrojnych lub klęsk żywiołowych), banki te narażone są na niebezpieczeństwo utraty swych zbiorów. Żaden inny bank nasion na świecie nie jest większy, żaden też nie jest bezpieczniejszy niż ten na Svalbardzie. I właśnie z tych przyczyn ma on działać jako bank centralny dla 1 400 banków nasion rozsianych po całej kuli ziemskiej.

Wszystkie państwa świata mogą za darmo przechowywać tam próbki swoich nasion. Mogą również wycofać swoje próbki w każdej chwili. Sprowadzaniem ziaren na Svalbard i finansowaniem tych operacji ma zająć się Global Crop Diversity Fund. Fundusz ten powstał z inicjatywy Organizacji Narodów Zjedoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), a jego głównym donatorem jest fundacja Billa Gatesa.

Kierownik funduszu, Carl Fowler, jest przekonany, że troska o zachowanie obecnej różnorodności roślin uprawnych jest najważniejszym instrumentem, aby przygotować świat się na globalne ocieplenie. Tylko dbając o biodywersyfikację będzie można dopasować światową produkcję żywności do zmieniającego się globalnego klimatu, co w największym stopniu dotknie najbiedniejsze państwa świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

zalatuje jakimś filmem... amerykańskim filmem :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.