Facebook Google+ Twitter

Najciekawsze płyty 2010 roku

Koniec roku jest czasem, który poświęcamy na plany na rok następny, ale także doskonałą okazją, by podsumować to, co już było. A rynek muzyczny w 2010 roku obficie zaserwował słuchaczowi wiele niezwykle ważnych i interesujących płyt.

 / Fot. Okładka płyty Massive Attack ''Heligoland''Podkreślę na wstępie, iż wybrane przeze mnie wydawnictwa to subiektywnie i skrupulatnie wyselekcjonowane krążki, do których sama często wracam. Są to płyty dobrze przyjęte nie tylko przez krytykę, ale także słuchaczy. Sama kolejność jest przypadkowa. Dodatkowo w artykule prezentuję także dwie najlepsze okładki wybranych płyt. Przedstawiam państwu zestawienie najważniejszych płyt tego roku:

''Heligoland'' Massive Attack

To już siódmy album niekwestionowanych królów trip-hopu. Długo oczekiwane wydawnictwo nie zawiodło oczekiwań fanów jaki i krytyków. ''Heligoland'' już na samym początku wstrząsnął światem za pomocą promującego płytę klipu ''Paradise Circus''. Widz może w nim zobaczyć urywki z filmu pornograficznego, którego bohaterką jest Georginy Spelvin. Georginy, dziś już jako staruszka, opowiada w teledysku o czasach swojej młodości. Sam obraz nie został oczywiście wyemitowany w żadnej stacji muzycznej. Mimo to o grupie znowu zrobiło się głośno. ''Heligoland'' to album niepokojący, który nie pozwala słuchaczowi spokojnie usiąść i odprężyć się. Ale tacy są właśnie Massive Attack - enigmatyczni, przenikliwi i dający do myślenia.

''Tomorrow, In A Year'' The Knife

Jeżeli pokusić by się o wskazanie artysty bądź zespołu totalnie stroniącego od mainstreamowego świata muzyki, a przy tym dość popularnego, to The Knife byłby tu idealnym przykładem. Elektroniczny duet ze Szwecji, tworzony przez rodzeństwo Dreijer, mimo swojej awersji do mediów, a niekiedy i nawet do występów publicznych, doskonale radzi sobie na rynku muzycznym. Wydana na początku 2010 roku płyta ''Tomorrow, In A Year'' pozwoliła tylko utwierdzić fanów i media, jak odstającym ''od reszty'' i oryginalnym zespołem jest The Knife. Rodzeństwo Dreijer zaprosiło do współpracy przy krążku między innymi operową wokalistkę Kristinę Wahlin Momme, której mezzosopran w połączeniu z elektronicznymi dźwiękami nadaje temu krążkowi mocy, którą każdy pasjonat muzyki elektronicznej znać powinnien.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Renia Rączkowska
  • Renia Rączkowska
  • 22.12.2010 23:24

Lapsusy, nieprzemyślane zestawienie albumów, i niejasne kryterium wyboru czyni ten tekst niestrawnym.
Może lepiej pozostać przy pisaniu do szuflady ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst, dla mnie bardzo interesujący.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poza tym nie skupiłam się na płytach ''najlepszch produkcyjnie'' (właśnie, jak to określić?), ale na najciekawszych według mnie, pani Mariko;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten artykuł jest ma trochę formę zbiorowej recenzji, a ta nie jest i nie powinna być obiektywna, o czym zresztą piszę na wstępie. Jak mówi pan Ciesielski o gustach się nie dyskutuje, bo co człowiek to inne zdanie, a tego artkułu nie napisałam też by szukać tych co się ze mną zgodzą, ale tych, którzy owych krążków nie znają i mogą się z nimi zapoznać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla Ciebie Mariko do każdej gazety, programu telewizyjnego i audycji radiowej powinni dołączać miejsce na feedback. Zawsze wiesz, że możesz coś dodać. Solidna krytyka zawsze mile widziana, ale o gustach się nie dyskutuje.

Zgodzę się z Tobą, że to wcale nie są najlepsze płyty tego roku, ale ciekaw też jestem ile osób zgodzi się z autorką? - nie wiemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tytuł powinien brzmieć "najciekawsze płyty rockowo-alternatywno-elektroniczne 2010 roku", bo forma która jest obecnie jest ogromnym nadużyciem. Wyszło sporo innych, lepszych (chociażby produkcyjnie [a to coś, co można ocenić obiektywnie]) albumów w tym roku, lecz nie oscylujących zapewne w obrębie Pani gustu muzycznego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.