Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28593 miejsce

Najciekawsze rewitalizacje Warszawy. Przegląd subiektywny

Przygotowany przeze mnie subiektywny ranking pokazuje najciekawsze, największe i najbardziej spektakularne remonty zakończone niedawno, bądź realizowane obecnie w stolicy. Niektóre wymusiła zbliżająca się do Warszawy wielka impreza sportowa, inne zaś mają na celu przywrócenie dawnego blasku wartościowej, historycznej architekturze.

Sonda

Który niedawno zrealizowany bądź obecny remont zabytku w Warszawie uważasz za najbardziej udany?

Wszystkie opisane inwestycje można obejrzeć w galerii.Jak bardzo są one wszystkie potrzebne, można przekonać się, spacerując dowolną z historycznych dzielnic Warszawy.

Miejsce 9. Remont Muzeum Narodowego
Znajdujące się przy Alejach Jerozolimskich muzeum swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie realizowanej w latach 1927–1938 według projektu Tadeusza Tołwińskiego. Prace w muzeum trwają od lipca zeszłego roku, a zakończyć się mają do 20 maja 2012 - w 150. rocznicę powstania obiektu. „Mamy nadzieję, że widzowie zaczną nas dzięki temu inaczej postrzegać, że muzeum z nieruchawego mastodonta zmieni się w nowoczesną, otwartą placówkę” - mówiła o remoncie dyrektor Agnieszka Morawińska. Muzeum planuje odświeżyć ekspozycje stałe oraz zmienić metodę przedstawiania eksponatów. Także wnętrza, dach i dziedziniec czeka modernizacja.

Chłodna po remoncie / Fot. Szczebrzeszynski - wikimedia, public domainMiejsce 8. Rewitalizacja ulicy Chłodnej
Zakończona już rewitalizacja Chłodnej to efekt rocznej pracy. Projekt zakładał przywrócenie reprezentacyjnej funkcji tej ulicy sprzed wojny. W tym celu przebudowano ulice Chłodną i Elektoralną na odcinku 900 metrów. Uporządkowano także zieleń i umieszczono ponad 40 latarni stylizowanych na zabytkowe. Istotnym elementem tej inwestycji jest pomnik upamiętniający przejście pomiędzy małym i dużym gettem, znajdującym się niegdyś na skrzyżowaniu Chłodnej i Żelaznej. Symbolicznych elementów jest więcej: oznaczono przedwojenne położenie kamienic (do dziś zachowało się ich tylko 5) oraz wyjazdy z bram.

Miejsce 7. Renowacja Sali Kolumnowej w Instytucie Historii UW
Jeszcze do niedawna magazyn książkowy - obecnie pretendent do miana jednej z wizytówek miasta. Po przeszło półwieczu udało się uwolnić dawną galerię sztuki od nawału książek w niej zalegających i przywrócić jej reprezentacyjne funkcje. W niedalekiej przyszłości między kolumny znów trafić mają odlewy antycznych rzeźb, które los przeniósł do muzeum w Łazienkach Królewskich. Salę i wystawę można odwiedzać do 14 marca w godz. 10-17 w pomuzealnym gmachu przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Piotr Kibort
  • Piotr Kibort
  • 26.03.2012 16:11

Tekst puszczony chyba bez redakcji. Nie mówiąc już o tym, że wypadało chociażby w internecie sprawdzić niektóre informacje, żeby nie pisać bzdur (np. o rzekomo stupięćdziesięcioletnim budynku Muzeum Narodowego).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny pomysł na materiał. W rankingu na mniej udane przedsięwzięcia ustawiłbym wysoko nowy wygląd placu Grzybowskiego. Chociaż... gdyby wywieźć tę nieszczęsną korę drzewną, nie byłoby najgorzej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tutaj także (podobnie jak w galerii Gościa dnia) Autor nie pomyślał o warszawskim kinie iluzjon, które jest ciągle w budowie, ale prawdopodobnie wkwietniu będziemy cieszyć się odbudowanym i unowocześnionym kinem. Zapraszam tutaj: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.